Muzyczny wrzesień w Pałacu Dąmbskich

Wrzesień w Kujawsko-Pomorskim Teatrze Muzycznym w Toruniu upłynie pod znakiem klasyki polskiej piosenki. Usłyszymy ją w seansach przedwojennego kina, w interpretacjach aktorskich oraz w jazzowej aranżacji.

Muzyczny wrzesień w Pałacu Dąmbskich (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzyczny wrzesień w Pałacu Dąmbskich (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wydarzenia z polską piosenką w roli głównej rozpoczną się już w pierwszym tygodniu miesiąca. Teatr Muzyczny zaprasza do swojej siedziby przy ul. Żeglarskiej na kontynuację czwartkowego cyklu pokazów przedwojennego polskiego filmu muzycznego. Ostatnie seanse cyklu odbędą się 4 i 11 września, a wypełnią je filmy z muzyką Henryka Warsa. 4 września zapraszamy na legendarną komedię Piętro wyżej z 1937 roku, w reżyserii Leona Trystana, z której pochodzą tak znane szlagiery Warsa, jak Umówiłem się z nią na dziewiątą, czy Sex Appeal (oba oczywiście w wykonaniu Eugeniusza Bodo).

Z kolei 11 września wyświetlony zostanie o 2 lata starszy Antek Policmajster w reż. Michała Waszyńskiego, którego akcja toczy się w Warszawie znajdującej się pod zaborem rosyjskim. Tytułowy Antek z warszawskiego Kercelaka (w tej roli Adolf Dymsza) przypadkowo zostaje wzięty za nowego policmajstra przez podwładnych i zaczyna wprowadzać w policji swoje porządki. Intrydze towarzyszą oczywiście piosenki Warsa.

Piosenki Henryka Warsa oraz inne polskie evergreeny usłyszymy we wrześniu również w jazzowej interpretacji. Stanie się tak za sprawą zespołu L.A. Trio Bogdana Hołowni, twórcy znanego m.in. z longplayów Henryk Wars Songbook i Jerzy Wasowski Songbook, poświęconych twórczości dwóch wybitnych polskich kompozytorów muzyki popularnej. 7 września o godzinie 19.00 w Pałacu Dąmbskich L.A. Trio zagra jazz w klimacie charakterystycznym dla Zachodniego Wybrzeża USA.

Nienagannie elegancki, klarowny, relaksująco-swingujący, unoszący w sobie zapach promenad nadmorskich i dyskretny urok luksusowych nocnych klubów Los Angeles. Na fortepianie zagra Bogdan Hołownia, na kontrabasie – Andrzej Bruner Gulczyński, znany z Nocnej Zmiany Bluesa, a na perkusji Józef Eliasz. Gościnnie wystąpią Marcin Gawdzis, Janusz Szrom oraz Adam Wendt. Podczas niemal dwugodzinnego koncertu muzycy wykonają najbardziej rozpoznawalne polskie szlagiery ubiegłego stulecia, takie jak Ada to nie wypada, Sex appeal czy Groszki i róże.

Poważni niepoważni to rozrywkowe podejście do kanonu operowego. Arie zaaranżowane w lekki sposób, przeplatane zabawnym komentarzem i dowcipem sytuacyjnym, składają się na wyjątkowe spotkanie muzyczne, które przybliża muzykę poważną publiczności. W półtoragodzinnym programie, artyści pragną pokazać, że muzyka klasyczna to wielki rezerwuar kulturalnej rozrywki, przy której nie sposób się nudzić. Spotkanie odbędzie się 19 września, o godz. 19.00 do Pałacu Dąmbskich.

Muzyczny wrzesień w Pałacu Dąmbskich w Toruniu
Wrzesień
Pałac Dąmbskich w Toruniu

Dodaj komentarz