Ostatni nie publikowany zbiór Alice Munro

11 września w Wydawnictwie Literackim ukaże się ostatni nie publikowany jeszcze w Polsce zbiór opowiadań pt. Odcienie miłości zeszłorocznej noblistki Alice Munro.

Alice Munro „Odcienie miłości” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Alice Munro „Odcienie miłości” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Ostatni z dorobku noblistki nie publikowany jeszcze w Polsce tom zawiera jedenaście opowiadań, dotyczących przede wszystkim stosunków między mężczyznami i kobietami, rozpadających się i rozkwitających uczuć, zdrady i wierności, rozstań i powrotów, rozwodów i ponownych ślubów. A wszystko to w anturażu rodzinnych wspomnień, marzenia sennego, jak w przypadku Eskimoski, czy intrygi kryminalnej, która jest osią Kataklizmów.

Miłość miewa zaskakujące oblicza, nierozerwalnie powiązana jest ze zdradą i cierpieniem, pociąga za sobą nienawiść, a jej odcieni nie sposób zliczyć. A któż inny lepiej umiałby opisać różne barwy miłości, niż ubiegłoroczna noblistka, laureatka Man Booker Prize (2009) Alice Munro.

Uczucia, relacje międzyludzkie to stały element jej opowiadań, w pisaniu których stała się prawdziwą mistrzynią. Na kilkunastu czy kilkudziesięciu stronach autorka potrafi przedstawić całe życie i wachlarz emocji, które mu nieodzownie towarzyszą. Określenie odcienie miłości opisuje właściwie całą jej twórczości (14 oryginalnych zbiorów napisanych i wydanych w ciągu 45 lat).

Alice Munro Odcienie miłości
Premiera: 11 września 2014 roku
Wydawnictwo Literackie

Dodaj komentarz