Projekt Mosty w Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Do 15 października trwa nabór do projektu Mosty, realizowanego przez Europejską Stolicę Kultury 2016. Poszukiwani są młodzi, kreatywni ludzie, którzy na wybranym wrocławskim moście przedstawią swój artystyczny projekt.

Most Piaskowy we Wrocławiu, fot. allPhotoPoland.com (źródło: materiały prasowe)

Most Piaskowy we Wrocławiu, fot. allPhotoPoland.com (źródło: materiały prasowe)

Projekt Mosty skierowany jest do osób w wieku 7-35 lat, które chcą przedstawić swoją inicjatywę artystyczną na jednym z wrocławskich mostów. Ważne, aby koncepcja nawiązywała do historii wybranego mostu, a tym samym do tożsamości miasta. Finał przedsięwzięcia odbędzie się 20 czerwca 2015 r. Tego dnia kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt mostów zamieni się w miejsce występów młodych mieszkańców Dolnego Śląska. Mosty to autorski projekt realizowany w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. W zależności od wielkości projektu jego uczestnicy mogą liczyć na grant w wysokości 20, 40 lub 80 tysięcy złotych.

Wyobraźnia jest limitem. Oddajemy w ręce zdolnych, twórczych osób element niezwykle charakterystyczny dla Wrocławia. Zaproponują co się może zdarzyć na moście. Zaś samo przedsięwzięcie ma szansę przejść do historii miasta.

Każdy most to złożona opowieść, często wielokulturowa, wyrastająca z idei współpracy i porozumienia. Projekt ma być powodem jej poznawania, odkrywania, zgłębiania, interpretowania i finalnie – zaprezentowania. Aby zgłosić się do projektu, należy w biurze ESK 2016 złożyć wypełniony wniosek zawierający wybór mostu, uzasadnienie, opis swojej koncepcji, wybór artysty lub animatora kultury, z którym projekt będzie realizowany oraz planowany budżet. Chcemy, żeby był to projekt, który zaangażuje społeczność lokalną i przedstawi jej wizję kulturalnego miasta.

To doskonała szansa, aby współpracować z ekspertami, często docenianych na arenie międzynarodowej. Jeśli uczestnicy nie wiedzą, z kim mogą kooperować – my im pomożemy znaleźć odpowiednie osoby. Chcą zaprosić do współpracy grupę licealistów z Ukrainy czy Izraela? Świetnie. Wszystko zależy od ich kreatywności i tego jak interpretują historię mostu. Mogą powstać naprawdę ekscytujące, wielokulturowe kolaboracje – mówi Chris Baldwin, reżyser, kurator ESK 2016 do spraw performance’ów.

W projekcie Mosty mogą wziąć udział osoby prywatne, grupy, szkoły, stowarzyszenia artystyczne, związki wyznaniowe, a nawet spółdzielnie socjalne.

Nabór wniosków trwa do 15 października, a ogłoszenie wyników nastąpi w listopadzie 2014 r. Prace nad projektami ruszą na początku przyszłego roku. Efekt prac młodych mieszkańców Dolnego Śląska będzie można zobaczyć 20 czerwca 2015 r.

Projekt Mosty
Nabór wniosków do 15 października 2014 roku
Ogłoszenie wyników: listopad 2014 roku
Europejska Stolica Kultury 2016 – Wrocław

Dodaj komentarz