• 2014-08-29

Portrety wojenne – historia w wydaniu młodzieżowym

Od września widzowie będą mogli zapoznać się z nowym serialem dokumentalnym Portrety wojenne, będącym koprodukcją Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Filmoteki Narodowej oraz TVP 2. Specjalne pokazy premierowe już 2 września w Warszawie i Gdyni.

„Portrety wojenne”, odc. „Hellwig” (źródło: materiały prasowe)

„Portrety wojenne”, odc. „Hellwig” (źródło: materiały prasowe)

Portrety Wojenne to adresowany przede wszystkim do młodzieży serial dokumentalny o bohaterach II Wojny Światowej. Ożywione postaci historyczne są narratorami opowieści na równi z komentującymi wydarzenia specjalistami. Dzięki temu zabiegowi można wniknąć w ich wewnętrzny świat. Portrety Wojenne to połączenie materiałów archiwalnych i scen fabularnych, w których tło dla żywych aktorów stanowią komiksowe animacje i oryginalna scenografia. Autorem koncepcji graficznej jest Michał Śledziński – wielokrotnie nagradzany rysownik, ilustrator i scenarzysta, autor komiksu Osiedle Swoboda. Nowoczesną formę uzupełniają komentarze znanych historyków, ekspertów, wojskowych i bliskich bohaterów poszczególnych odcinków.

Aby ożywić obrazy, twórcy zdecydowali się zastosować nowatorską metodę wymyśloną przez Errola Morrisa, którego brytyjski The Guardian uznał za 7. filmowca wszech czasów. Zbudowali Interotron dający możliwość patrzenia prosto w oczy osobie, która udziela wywiadu. Dzięki tej konstrukcji możliwy jest bliższy, niemal fizyczny kontakt z bohaterem filmu.

Portrety Wojenne powstały z potrzeby pokazania prawdziwych bohaterów wojennej historii, postaci, na których można się wzorować.

Czujemy intuicyjnie, że ciężko nam znaleźć we współczesnej Polsce kogoś, kto nas prawdziwie porywa do działania – mówią twórcy serialu. – Wierzymy, że będziemy w stanie zainspirować ludzi takich jak my – młodych – naszą pasją i historią kilku niezwykłych osób, które zmieniły nasze myślenie raz na zawsze.

Już we wrześniu widzowie będą mogli poznać dramatyczne losy niezwykłych Polaków, skrywane tajemnice II Wojny Światowej i nieznane fakty z życia bohaterów tamtych czasów. Razem z Bronisławem Bruno Hellwigiem, jednym z najlepszych kierowców bojowych, wezmą udział w spektakularnych akcjach na terenie okupowanej Warszawy. Z Józefem Beckiem, ostatnim Ministrem Spraw Zagranicznych Drugiej Rzeczpospolitej, poznają tło wydarzeń, które doprowadziły do wybuchu wojny, i nieczyste zagrywki wielkich mocarstw. Jan Grudziński, kapitan ORP Orzeł, zabierze w niebezpieczną podróż, która przeszła do historii jako jedna z najśmielszych morskich ucieczek II wojny światowej. Zdzisław Pacak-Kazimierski zdradzi, jak wydostać się z pilnie strzeżonego oflagu, a Jan Zumbach, dowódca legendarnego dywizjonu 303, pokaże, jak niepokorny buntownik zmienia się w bohaterskiego lotnika.

Twórcami Portretów Wojennych są młodzi, ale doświadczeni twórcy filmowi. Reżyserem dwóch pierwszych odcinków jest Tomasz Matuszczak nominowany do nagród na Festiwalu Filmowym w Gdyni i na Nowych Horyzontach. Cezary Iber to twórca nominowany do nagrody w Niezależnym Konkursie Filmów Krótkometrażowych na festiwalu Dwa Brzegi, a Rafał Skalski zdobył Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Wśród odtwórców głównych ról znaleźli się tacy aktorzy jak: Cezary Kosiński, Maciej Brzoska, Krzysztof Czeczot, Maciej Makowski oraz Wojtek Zieliński.

2 września o godz. 19.00 w Warszawie i w Gdyni odbędą się specjalne kinowe pokazy Portretów wojennych. W Warszawie w Kinie Iluzjon pokazane zostaną 3 odcinki: Jan ZumbachBronisław Hellwig i Zdzisław Pacak-Kuźmirski, a w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni wyświetlony zostanie: ORP Orzeł. Jan Grudziński.

Imprezą towarzyszącą premierze będzie wystawa grafik i materiałów audiowizualnych z cyklu Portrety wojenne, która zostanie oficjalnie otwarta 1 września w Galerii Kordegarda na Krakowskim Przedmieściu. Wystawę będzie można oglądać przez 2 pierwsze tygodnie września.

Premiery kolejnych odcinków Portretów Wojennych będą również emitowane w TVP 2.

Portrety wojenne
Premiera: 2 września 2014 roku
Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmoteka Narodowa, TVP 2

Dodaj komentarz