Maria Waliszewska-Bendek prezentuje swoje Powracające pejzaże

Od 5 września będzie można zwiedzać wystawę Powracające pejzaże. Autorką prac jest Maria Waliszewska-Bendek. Zaprasza PAN Muzeum Ziemi w Warszawie.

Maria Waliszewska-Bendek „Powracające pejzaże” (źródło: materiały prasowe)

Maria Waliszewska-Bendek „Powracające pejzaże” (źródło: materiały prasowe)

Wystawa Powracające pejzaże składa się z dwóch części. Pierwsza obejmuje obrazy powstałe w latach 1990-92 na wystawę w Teatrze Nowym w Poznaniu, zorganizowaną podczas premiery Króla Leara w reżyserii Eugeniusza Korina.

Chłodne, wystudzone, jakby nawet zbyt obiektywne. Spokój, który autorka proponuje, by patrzeć wstecz, oglądać to, co zostało z twórczości człowieka, a co zostało bezpowrotnie zniszczone może drażnić. Ale tylko pozornie. W tych obrazach będących wiecznym teatrem i stałą scenografią życia rozgrywa się bolesny dramat człowieka. I patrzące na nas trójkątne okno opatrzności niewiele nam pomoże. Zostajemy sami wśród ruin własnego życia, zawieszeni, jakby niedokończeni, niedorysowani do końca. Zimni obserwatorzy tego, co jeszcze może się na globie wydarzyć. Zimni, ale wewnątrz rozpaleni, bo to malarstwo paradoksalnie – miast wystudzać – atakuje, nie daje zasnąć – w taki sposób w 1992 r. pisał o obrazach Marii Waliszewskiej-Bendek Jacek Strzemżalski.

Część druga to powrót autorki po latach do pejzażu.

Zmieniałam się jako człowiek i dojrzałam jako artystka. Maluję, wystawiam, rozwijam się i poszukuję – inne rzeczy w sztuce są teraz dla mnie ważne. A poszukiwania twórcze dotyczą bardziej formy niż treści. Malując chmurę – chcę, żeby to była kwintesencja chmury, żeby widz poczuł jej zapach i delikatny powiew wiatru na twarzy. A kilka pociągnięć pędzla pozwoliło znaleźć idee wody, wiatru czy światła księżyca i zamknąć to wszystko w płaszczyźnie obrazu. Uwierzcie mi, że to bardzo ciężka i ambitna praca, ale też fascynująca podróż – tak o swojej wystawie i pracach mówiła autorka, Maria Waliszewska-Bendek.

Maria Waliszewska-Bendek – studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obroniła w 1976 r. na Wydziale Malarstwa w pracowni Krystyny Łada-Studnickiej. W 1977 r. była stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki. W latach 1978-79 studiowała w Studium Scenografii ASP u prof. Józefa Szajny przy Teatrze Studio w Warszawie. Uprawia malarstwo sztalugowe i pastelowe. W latach 1975-2014 miała ponad trzydzieści wystaw indywidualnych w kraju i za granicą oraz była współautorką wielu wystaw zbiorowych.

Maria Waliszewska-Bendek
Powracające pejzaże
Wystawa czynna od 5 do 28 września 2014 roku
PAN Muzeum Ziemi, Al. Na Skarpie 27
Warszawa

Dodaj komentarz