• 2014-08-29

Diggin’ in the carts | Serial o muzyce do japońskich gier video

Diggin’ in the carts to sześcioodcinkowy serial dokumentalny ujawniający historię oraz sekrety tworzenia muzyki do japońskich gier video. Premiera pierwszego odcinka już 4 września.

Nobuo Uematsu, (źródło: materiały prasowe producenta)

Nobuo Uematsu, (źródło: materiały prasowe producenta)

Przez ponad trzy dekady w japońskich grach wideo pojawiały się najbardziej rozpoznawalne melodie ze świata globalnej kultury popularnej. Jednak większość twórców tych ponadczasowych kompozycji przez wiele lat była anonimowa. Nowy serial dokumentalny produkcji Red Bull Music Academy opowie historię ludzi stojących za najlepszym muzycznym towarem eksportowym Japonii.

Z każdym kolejnym odcinkiem serial analizuje nowy rozdział w procesie ewolucji muzyki do gier wideo, w czym bez wątpienia pomagają ekskluzywne wywiady z najwybitniejszymi kompozytorami tego gatunku.

W produkcji pojawiają się m.in. Hirokazu Hip Tanaka, który napisał muzykę do klasycznych gier, takich jak Tetris czy Metroid. Yuzo Koshiro, który zainspirowany życiem nocnym w Tokio na początku lat 90. stworzył ścieżkę dźwiękową do Streets of Rage, oraz Nobuo Uematsu, którego muzyka do serii Final Fantasy zainteresowała nawet najlepsze orkiestry świata.

Aby podkreślić wpływ, jaki ich dzieła wywarły na całym świecie, wywiady z japońskimi kompozytorami zostały zestawione z wypowiedziami gwiazd muzyki współczesnej jak: Flying Lotus, Dizzee Rascal, Just Blaze, Joker, Fatima Al Qadiri, Kode9, Havoc, J-Rocc czy Ikonika, którzy opowiadają, jak bardzo ich własne podejście do tworzenia muzyki zmieniło się pod wpływem muzyki do gier wideo.

Diggin’ in the carts
Premiera: 4 września 2014 r.
Produkcja: Red Bull Music Academy

Dodaj komentarz