• 2014-08-28

Tomek Sikora portretuje wiek Hotelu Francuskiego

Od 2 do 14 września w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie będzie można oglądać wystawę zdjęć portretowych Tomka Sikory Minął wiek. W październiku nakładem Firmy Księgarskiej Olesiejuk ukaże się album prezentujący te fotografie.

Joanna Kulig, ur. 1982, fot. Tomek Sikora (źródło: materiały prasowe)

Joanna Kulig, ur. 1982, fot. Tomek Sikora (źródło: materiały prasowe)

Portrety 100 osób urodzonych w kolejnych latach istnienia Hotelu Francuskiego wzbogacone informacjami o najważniejszych wydarzeniach w Polsce i na świecie, a także krótkimi wypowiedziami portretowanych na temat marzeń i wspomnień złożą się na album fotograficzny pt. Minął wiek, który zostanie wydany w październiku tego roku przez Firmę Księgarską Olesiejuk.

Rok 1912

W Krakowie przy ulicy Pijarskiej 13 otwiera się najnowocześniejszy w mieście Hotel Francuski. Trzypiętrowy budynek z mansardowym dachem był wyposażony w cichobieżne windy, telefony, oświetlenie elektryczne, centralne ogrzewanie, ciepłą i zimną bieżącą wodę w pokojach, pocztę pneumatyczną. Z dworca hotelowego do hotelu dowoził gości samochód.

W tym samym roku urodził się w Krakowie Adam Bielański.

Rok 2012

Prof. dr Adam Bielański celebruje 100. urodziny w 100-letnim Hotelu Francuskim.

Czym jest 100 lat w tak długiej już historii świata? Jaką miarą można ogarnąć nieskończoną ilość losów ludzkich? Nie ma takiej miary. Pozostało mi jedynie skupić się na losach wybranych przypadkiem ludzi urodzonych na przestrzeni wieku w kolejnych latach istnienia Hotelu Francuskiego.

Opowiadamy o nich zdjęciem portretowym wykonanym w przepięknej eklektyczno-modernistycznej scenografii hotelu oraz krótkimi odpowiedziami na trzy pytania:

  • Kim jesteś, człowieku?
  • Jakie jest Twoje największe marzenie?
  • Co najbardziej utkwiło w Twojej pamięci?

Czy ta propozycja da nam szerszy obraz surrealistycznego i pełnego sprzeczności świata? Na pewno nie, ale uprzytomni nam rzecz najistotniejszą – że każde z nas jest istotą inną i tak długo, jak uda nam się zachować tożsamość, szanując jednocześnie indywidualność innych ludzi, warto żyć.

(Tomek Sikora)

Tomek Sikora | Minął wiek
Od 2 do 14 września 2014 roku
Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie

Dodaj komentarz