Hold the line – Marian Solisz

Marian Solisz zaprezentuje swoją wystawę Hold the line 5 września w Galerii Sztuki w Legnicy. Wernisaż jego twórczości potrwa do 28 września.

Marian Solisz, „Kreski IV”, ołówek, olej, płótno (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marian Solisz, „Kreski IV”, ołówek, olej, płótno (źródło: materiały prasowe organizatora)

Twórczość Mariana Solisza opisuje trudną przestrzeń miejskiego krajobrazu, która nieustannie poddawana zmianom, staje się wędrówką do miejsc pozornie nieistniejących, przetworzonych przez malarską wrażliwość artysty.

Wielkoformatowe obrazy przypominające swoją formą architektoniczne plany ulic, budynków i innych obiektów, tworzą precyzyjny i harmonijny projekt osi, wokół której organizuje się struktura psychiczna człowieka. Pytany o swoją twórczość, artysta dzieli ją na dwa nurty. Pierwszy z nich to cykl obrazów stonowanych, w których kolor ma funkcję dopowiedzenia, a twórca przyjmuje rolę obserwatora, wykreślającego linię po linii nurt otaczającej rzeczywistości i samego siebie.

Natomiast drugi jest znacznie bardziej ekspresyjny, na pograniczu kolorystycznego szaleństwa, w którym ukryta jest czysta energia określająca świadomość. Artystę inspirują obrazy Stefana Gierowskiego, Leona Tarasewicza i Jana Cybisa, których elementem wspólnym jest kształtowanie formy poprzez kolor. Solisz tworzy swoje obrazy, idealnie wyczyszczone ze zbędnych szczegółów, generując uczucie ciszy i harmonii, niezakłóconej przez przypadkowe napięcia. (…)

Malarskie przestrzenie miejskie Solisza mimowolnie budzą skojarzenia z uczuciami, które towarzyszą na co dzień ludziom mieszkającym w miejskiej aglomeracji. Samotność i alienacja wśród mas przewijających się przez ulice pełne gwaru i neonowych obietnic szczęścia, aktualnie kojarzących się z zachłannym zaspokajaniem swoich potrzeb, prowokują uczucie zagubienia i wewnętrznego chaosu, w którym nie można odnaleźć swojej własnej indywidualności. Miasto staje się skupiskiem wszelkiego rodzaju zła, w którym następuje degeneracja na prawie wszystkich szczeblach osobowości, gdzie zbiorowość zaczyna oznaczać pustkę. (…)

Marian Solisz w jednym ze swoich wywiadów zaznacza, że jego malarstwo nie jest skierowane do określonego odbiorcy, gdyż każdy z nich dysponuje niepowtarzalnym bagażem doświadczeń. Chciałby także, by wizji i interpretacji jego twórczości było tyle, ile obserwujących jego obrazy widzów. I ta niezmiernie trudna sztuka mu się udaje – tak o twórczości Mariana Solisza pisze Zuzanna Sokołowska w swoim artykule W poszukiwaniu czystych emocji.

Wybrane wystawy indywidualne Mariana Solisza:

  • 2010 – Kreski/Obiekty, Galeria Sztuki Współczesnej, Opole
  • 2009 – Obiekty/Ślady, Galeria Promocyjna, Warszawa
  • 2009 – Rzut. Mapa. Plama, Galeria Szyb Wilson, Katowice
  • 2007 – Kreski/Ślady, Galeria Entropia, Wrocław
  • 2007 – Ślady, Galeria Pierwsze Piętro, Opole
  • 2006 – Nowe obrazy, Galeria Otwarta Pracownia, Kraków
  • 2005 – Malarstwo, Muzeum, Kluczbork

Marian Solisz urodził się w 1967 r. w Raciborzu. W 1995 ukończył Wydział Architektury Wnętrz ASP w Krakowie. Od 2000 r. mieszka i pracuje w Kluczborku.

Marian Solisz
Hold the line
Wernisaż: 5 września 2014 roku, godz. 18.45
Wystawa potrwa do 28 września 2014 roku
Galeria Sztuki, plac Katedralny 1
Legnica

Dodaj komentarz