Lewe strony widoków – Jerzy Ficowski w swoje 90. urodziny

90. urodziny Jerzego Ficowskiego czyli Lewe strony widoków odbędą się 4 września o godz. 18.00. Na wieczór wspomnień poświęconych pisarzowi zaprasza warszawskie Kino Atlantic.

Jerzy Ficowski, fot. Bartosz Pietrzak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Ficowski, fot. Bartosz Pietrzak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Ficowski to jeden z najwybitniejszych polskich poetów. Przez całe życie związany był z Warszawą. Tu się urodził, tu jako bardzo młody żołnierz AK walczył w Powstaniu Warszawskim. Tu wreszcie, jako dojrzały człowiek i pisarz, czynnie uczestniczył w działaniach opozycji demokratycznej, co skazało go na wieloletnie istnienie wyłącznie w podziemnym nurcie polskiej kultury. Poeta obdarzony był wielką empatią i wrażliwością na los innych. To dzięki temu powstał tom wierszy Odczytanie popiołów poświęcony Holocaustowi. Jednak do końca życia Jerzy Ficowski nie uporał się z wojenną traumą, losem Żydów i Cyganów. Poeta, który od Fundacji Pogranicze otrzymał zaszczytny tytuł pierwszego Człowieka Pogranicza. Miał wiele pasji, był wierny swoim fascynacjom. Schulzolog, Cyganolog, Przyrodnik, znawca kultury żydowskiej i tłumacz. Zapytany kiedyś czy jest Żydem, czy Cyganem, odpowiedział:

Jestem tym, który jest bity. Kiedy biją Cyganów, jestem Cyganem, kiedy biją Żydów – Żydem.

Jerzy Ficowski, fot. Czesław Czapliński, 1988 r. (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Ficowski, fot. Czesław Czapliński, 1988 r. (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aż 26 aktorów, takich jak: Jowita Budnik, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Matylda Damięcka, Izabela Dąbrowska, Liliana Głąbczyńska-Komorowska, Beata Kawka, Katarzyna Kwiatkowska, Anna Nehrebecka, Magdalena Smalara, Dorota Stalińska, Krystyna Tkacz, Elżbieta Zającówna, Małgorzata Zajączkowska, Katarzyna Żak, Maciej Damięcki, Mateusz Damięcki, Andrzej Dąbrowski, Piotr Kozłowski, Piotr Ligienza, Marian Opania, Michał Napiątek, Antoni Pawlicki, Kamil Pruban, Wojciech Solarz i Wiktor Zborowski przyjęło zaproszenie do nagrania 90 wierszy, których autorem jest Jerzy Ficowski. Wielu z nich będzie obecnych na uroczystym wieczorze poświęconym pisarzowi, by zinterpretować na nowo część jego dzieł.

W programie Lewych stron widoków znalazły się takie wydarzenia, jak:

  • dyskusja, w której wezmą udział rodzina i przyjaciele Jerzego Ficowskiego
  • interpretacja wierszy w wykonaniu aktorów scen warszawskich
  • prezentacja autografów oraz zdjęć, jakie pozostawił po sobie Jerzy Ficowski
  • projekcja filmu dokumentalnego Człowiek Pogranicza (20 min.), zrealizowanego w 2014 r. z materiałów archiwalnych
  • premiera nowego wyboru wierszy Lewe strony widoków; wiersze, których autorem jest Jerzy Ficowski wybrał i posłowiem opatrzył Piotr Sommer
  • prezentacja prozy poetyckiej Czekanie na sen psa

Spotkanie Lewe strony widoków poprowadzą: Anna Budziarek, literaturoznawca z UW oraz Artur Wolski, pomysłodawca wydarzenia.

90. urodziny Jerzego Ficowskiego czyli Lewe strony widoków
4 września 2014 roku, godz. 18.00
Kino Atlantic
Warszawa

Dodaj komentarz