Kon-Tiki – dalekomorska wyprawa

25 września światowa premiera skandynawskiej superprodukcji Kon-Tiki uświetni inaugurację 7. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. W trakcie pokazu muzyka do filmu będzie wykonywana na żywo.

Plakat filmu „Kon-Tiki”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat filmu „Kon-Tiki”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kon-Tiki to tratwa z drewna balsowego na której w 1947 roku Thor Heyerdahl wraz z sześcioma towarzyszami przepłynął Pacyfik, udowadniając, że przybycie Polinezyjczyków z Ameryki Południowej było możliwe.

W związku z premierą filmu o  wyprawie Kon-Tiki przygotowano całą gamę wydarzeń towarzyszących.

Już od wtorku 2 września w centrum handlowym Futura Park w Krakowie zostanie zaprezentowana unikalna wystawa archiwalnych zdjęć z wyprawy Kon-Tiki. Powstała we współpracy z Muzeum Kon-Tiki w Oslo. Prezentuje autentyczne fotografie z wyprawy, najważniejsze przygody załogi Kon-Tiki, a także fragmenty dzienników i książki napisanej przez słynnego podróżnika.

We wrześniu Krakowski Ogród Zoologiczny zaprasza dzieci i młodzież szkolną na spotkania ze zwierzętami Kon-Tiki i fauną Ameryki Południowej. Na zwiedzających czekają uchatki patagońskie, barwne papugi, groźne jaguary, kondory, tapiry i inni, niezwykli mieszkańcy tego kontynentu.

25 września, w dniu światowej premiery Kon-Tiki Live in Concert odbędzie się spotkanie z twórcami tej superprodukcji: producentem Aage Aaberge, scenarzystą Petterem Skavlanem oraz inżynierem dźwięku Bradem Haehnelem. Będzie to rozmowa o kulisach powstania tej największej skandynawskiej produkcji filmowej, problemach z rekonstrukcją, efektach specjalnych, obsadzie aktorskiej, powstawaniu muzyki i wreszcie modzie na Kon-Tiki.

Tego samego dnia odbędzie się panel antropologiczny Wyspy Pacyfiku – Czy wszystko już odkryto? zorganizowany we współpracy z Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

W piątek o 10.00 organizatorzy zapraszają wszystkie dzieci do udziału w warsztatach muzyczno-ekologicznych Morskie opowieści. Młodzi uczestnicy podczas zajęć stworzą muzyczną instalację z naturalnych materiałów (gałęzie, patyki, nasiona, elementy ceramiczne), a warsztaty zakończą się próbą wprawienia powstałego instrumentu w ruch.

Dzieci będą miały również okazję poznać instrumenty muzyczne z obszaru Ameryki Południowej i Polinezji z kolekcji Muzeum Etnograficznego, m.in. tajemnicze bębny czy gitary wykonane z pancerza pancernika.

26 września o godzinie 14.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbędzie się długo wyczekiwane przez fanów spotkanie z jednym z najpopularniejszych kompozytorów Skandynawii – Szwedem Johanem Söderqvistem – autorem muzyki do filmu Kon-Tiki. Widzowie pełni wrażeń po premierowym koncercie będą mieli okazję zadać pytania kompozytorowi.

Światowa premiera filmu Kon-Tiki
25 września 2014 r., godz. 20.00
Hala ocynowni ArcelorMittal Poland
Kraków

Dodaj komentarz