Narracje, estetyki, geografie: Fluxus w trzech aktach

22 sierpnia nakładem Krytyki Politycznej ukazała się książka autorstwa Grupy ETC Narracje, estetyki, geografie: Fluxus w trzech aktach.

Grupa ETC „Narracje, estetyki, geografie: Fluxus w trzech aktach” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Grupa ETC „Narracje, estetyki, geografie: Fluxus w trzech aktach” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Outsiderzy świata sztuki, muzyki i literatury: dziwacy, eksperymentatorzy, emigranci, prowokatorzy, niespełnieni(?) rewolucjoniści, wynalazcy. Muzycy bez nut, filmowcy bez kamer, malarze bez płócien. Na przełomie lat 50. oraz 60. rzucili wyzwanie dominującym estetykom: zacierali dotychczasowe podziały między sztukami, tworzyli nowe środki artystycznego wyrazu (happeningi, performance, eventy, instalacje). Jednym z radykalnych przejawów tej tendencji była sieć artystów, swoista artystyczna międzynarodówka, nazwana przez George’a Maciunasa (litewskiego komunistę pracującego dla armii USA stacjonującej w RFN) Fluxusem. Jego historia jest historią marzeń lat 60.

Choć Fluxus powszechnie uznawany jest za kluczowy moment w przemianach XX-wiecznej awangardy, w Polsce wciąż jest mało znany. Książka Narracje, estetyki, geografie autorstwa Grupy ETC jest pierwszą tak obszerną polskojęzyczną publikacją poświęconą temu zjawisku.

Grupa ETC powstała w roku 2009. To grupa badawczo-artystyczna, zajmującą się tradycją artystyczną neoawangard, muzyki eksperymentalnej oraz sztuki intermedialnej. Skład grupy jest płynny i zmienia się w zależności od poszczególnych projektów.

Spotkanie z Antonim Michnikiem i Klaudią Rachubińską, redaktorami tomu, odbędzie się 7 września, w niedzielę, o godz. 19.00 w Barze Studio przy Pl. Defilad w Warszawie. Poprowadzi je Wojciech Zrałek-Kossakowski.

Grupa ETC Narracje, estetyki, geografie: Fluxus w trzech aktach
Premiera: 22 sierpnia 2014 roku
Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Dodaj komentarz