• 2014-08-28

Cook it raw

3 września na Polówce w łódzkim Parku Julianowskim odbędzie się pokaz filmu Cook it raw. To powrót do natury i unikalne spojrzenie na lokalną kulturę oraz społeczności.

Kadr z filmu Alessandra Porcellego „Cook it raw”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu Alessandra Porcellego „Cook it raw”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Już po raz trzeci młodzi i wybitni szefowie kuchni z całego świata spotykają się w ustalonym miejscu na Ziemi, by w miejscu dalekim od nowoczesnych technologii wspólnie odkrywać tamtejsze smaki i obyczaje. Tym razem ich celem jest surowa, ale pełna kulinarnych tradycji i rytuałów Laponia.

We wrześniu 2010 roku 16 młodych i zdolnych kucharzy z różnych krańców świata m.in. Albert Adrià, Daniel Patterson i Alex Atala zebrało się w Finlandii. Tam, w Laponii, na początku zapoznali się z lokalnymi tradycjami, codziennymi obyczajami oraz spotkali się m.in. z dostawcami jedzenia.

Następnie, bez wsparcia, jedynie ze skromną ekipą telewizyjną i grupą przyglądających się dziennikarzy wyruszyli niczym na obozie survivalowym w głąb Laponii. Szukali świeżych warzyw, owoców, ziół, łowili ryby i polowali na jelenie.

Efektem ich kilkudniowego wysiłku był uroczysty obiad. Wszyscy szefowie kuchni dobrani w grupy współpracowali przy przygotowywaniu poszczególnych dań ze składników, które wcześniej zebrali, złowili lub upolowali unikając przy tym wszelkich nowoczesnych technologii. Wszystko po to, by oddać w przygotowanych posiłkach ducha Laponii i ukazać jej naturalne oblicze.

Autorem projektu i reżyserem filmu jest Alessandro Porcelli.

Cook it raw
3 września 2014 r.
Polówka w Parku Julianowskim
Łódź

Dodaj komentarz