• 2014-08-28

8. Łódź Design Festival, czyli Brave New World

Od 9 do 19 października będzie odbywał się 8. Łódź Design Festival. Hasłem przewodnim tej edycji jest Brave New World.

Charlie Koolhaas, „City Lust”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Charlie Koolhaas, „City Lust”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Programie Głównym zostanie pokazanych kilka projektów interpretujących w bardzo różnorodny sposób hasło Brave New World. Swoje rozumienie hasła przewodniego zaprezentują m.in.: Daniel Charny, Charlie Koolhas, Grupa Projektowa Tabanda, Dennis Elbers i Sven Ehmann oraz Kolektyw pan Generator.

W tym roku Łódź Design Festival stawia przede wszystkim na interaktywność. Oprócz oglądania, będzie można posłużyć się zmysłem dotyku i samodzielnie sprawdzić z jakiego materiału stworzony jest obiekt oraz jaką nadano mu strukturę i fakturę.Co więcej, będzie można naprawiać, przerabiać, odnawiać (również swoje przedmioty), a to wszystko pod okiem fachowców.

Na zwiedzających czekać będzie Strefa Testów przygotowana przez grupę projektową Tabanda. To interaktywna wystawa i twórczy plac zabaw prezentujący cztery materiały – drewno, papier, metal i tekstylia. Artyści spróbują pokazać, w jaki sposób surowiec i tworzywo, przechodząc przez ludzki umysł i ręce, przekształcają się w formy – architekturę, wzornictwo czy instalacje artystyczne.

Procesowi projektowania przyjrzeli się również Dennis Elbers i Sven Ehmann, kuratorzy projektu Resolute – design changes. Pod lupę wzięli aktualny stan społecznej odpowiedzialności designerów; śledzili w jaki sposób proces projektowania umożliwia kształtowanie społeczeństwa oraz jak zmienia się jego sposób postrzegania designu.

Co cechuje współczesną kulturę ogólnoświatową? Tego będzie można dowiedzieć się odwiedzając instalację City Lust przygotowaną specjalnie na festiwal przez Charlie Koolhas. Artystka zabierze uczestników na wyjątkową przechadzkę po pięciu współczesnych miastach, starając się, aby widzowie przestali zauważać różnice między nimi, a zaczęli dostrzegać związki, podobieństwa i wzajemne oddziaływania.

Juli Capela natomiast dobrał twórców w taki sposób, by jak najróżnorodniej zaprezentować współczesną hiszpańską awangardę.

8. Łódź Design Festival
9–19 października 2014 r.
Łódź

Komentarze (2) do artykułu “8. Łódź Design Festival, czyli Brave New World”

 1. Witam,
  chciałabym się dowiedzieć, gdzie jest organizowana wystawa?

 2. Kasia

  Uwaga!
  tegoroczny festiwal odbywa się w dniach 9-19 PAŹDZIERNIKA,
  nie września…
  wszystkie informacje są na http://www.lodzdesign.com

Dodaj komentarz