W hołdzie Hałdzie

12 września o godzinie 18.00 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu odbędzie się wernisaż wystawy, W hołdzie Hałdzie.

„W hołdzie Hałdzie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„W hołdzie Hałdzie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W hołdzie Hałdzie to wystawa fotograficzna ukazująca faunę i florę hałdy w Katowicach-Kostuchnie, fascynujący teatr przyrody rozgrywający się w miejscu z pozoru nieciekawym i nieprzystępnym. Autor zdjęć, Paweł Niemiec, biolog, pasjonat entomologii, dokumentuje zarówno pospolite, jak i wymierające gatunki owadów, płazów czy gadów. Ukazuje w skali makro świat delikatnych, jak również niebezpiecznych żyjątek, których obecność w pobliżu Kopalni Węgla Kamiennego Murcki jest co najmniej zdumiewająca.

Jak twierdzi, nie od początku dostrzegał walory Hałdy: Jałowe podłoże i ubogie zbiorowiska roślinne nie zachęcają do poszukiwania ruchomych form życia, których obserwacja i fotografowanie jest moją pasją. Fauna Hałdy jest jednak jak cebula czy disnejowski ogr. Odsłania swoje kolejne warstwy-tajemnice sukcesywnie, choć dość niechętnie. Jej poznanie wymaga czasu i poniekąd szczęścia, bo spora część zamieszkujących ją gatunków zwierząt tworzy nieliczne populacje bądź prowadzi skryty tryb życia.

Hałda to teren-zagadka. Miejsce, które za kilka lat może wyglądać zupełnie inaczej – już jest zalesione, a docelowo ma służyć rekreacji. Brakuje opracowań na jego temat, a wkrótce może nie być co badać. Zdjęcia-dokumenty Pawła Niemca ratują zatem oryginalne, barwne środowisko Hałdy od zapomnienia.

Paweł Niemiec (ur. 1975) od lat najmłodszych interesował się owadami. Był ich kolekcjonerem, lecz – jak przyznaje – w ostateczności wybrał inny sposób ich chwytania – za pomocą migawki aparatu. W 2013 roku zdobył tytuł fotografa roku Okręgu Śląskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody, którego jest członkiem od 2008 roku.

Wystawa, W hołdzie Hałdzie
Wernisaż: 12 września 2014 roku, godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 12 września–19 października 2014 roku
Muzeum Górnośląskie
Bytom

Dodaj komentarz