Munch – komiksowa biografia

Munch – komiksowa biografia norweskiego malarza Edvarda Muncha autorstwa Steffena Kvernelanda ukazała się 26 maja nakładem wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy.

Steffen Kverneland „Munch”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Steffen Kverneland „Munch”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Steffen Kverneland stworzył komiksową biografię Muncha, korzystając z notatek autora oraz zapisków pochodzących z epoki, dotyczących życia tego malarza. W swej opowieści Kverneland wyniósł komiks norweski na nowy poziom.

Już na wstępie autor zaznacza, że jest zmęczony biografiami opisującymi obiekt od narodzin aż do śmierci, gdyż są one zazwyczaj oparte na ograniczonych współczesnych źródłach. Kverneland korzysta tylko z zapisków, jakie stworzył Edvard Munch i jemu współcześni. Ilustruje często bardzo zabawne epizody z życia bohemy artystycznej tamtych czasów, a w całość wplata odniesienia do swojego własnego życia.

Dzięki samodzielniej interpretacji dzieł Muncha i narysowaniu ich własnych, komiksowych wersji, dzieło Kvernelanda kipi artystyczną duszą i pokazuje, że taka forma ekspresji dobrze pasuje do kreowania biografii malarzy. Użycie specjalnych technik pozwoliło Kvernelandowi na uzyskanie interesujących, a czasem także komicznych efektów.

Oprócz biografii Muncha, komiks przybliża świat artystycznej bohemy Skandynawii na przełomie XIX i XX w. – czasów, w których modernizm stworzył i zdefiniował nordyckich artystów.

Steffen Kverneland
Munch
Premiera: 26 maja 2014 roku
Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy

Dodaj komentarz