• 2014-08-27

Okiem Polaków | Okiem Młodych

7. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych rozpocznie się 10 września. Jednak już 4 września odbędzie się jej przedsmak: specjalny pokaz w sekcji Okiem Polaków. W programie zobaczymy najciekawsze polskie filmy dokumentalne z ostatnich lat.

„Sonda o mężczyznach”, reż. Mateusz Głowacki (źródło: materiały prasowe)

„Sonda o mężczyznach”, reż. Mateusz Głowacki (źródło: materiały prasowe)

Podczas pokazu Okiem Polaków będzie można przyjrzeć się najnowszej polskiej dokumentalistyce, na jaką złożą się cztery najciekawsze rodzime dokumenty krótkometrażowe z ostatnich kilku lat. Obok polskiego kina, na festiwalu zostaną zaprezentowane dokumentalne osiągnięcia państw pochodzących z  Grupy Wyszehradzkiej – czyli Czechów, Węgrów i Słowaków – zarówno w osobnych sekcjach, jak i w Międzynarodowym Konkursie Szkół Filmowych.

3 dni wolności Łukasza Borowskiego otrzymały nagrodę podczas MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu (Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych). Film przedstawia losy Piotra – więźnia, który po 15 latach odsiadywania wyroku wychodzi na przepustkę.

W programie znalazł się też film Tomasza Śliwińskiego Nasza klątwa – zdobywca Nagrody Publiczności podczas lizbońskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych IndieLisboa i zwycięzca poznańskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Short Waves. To poruszająca i osobista wypowiedź reżysera, który razem ze swoją żoną zmaga się z chorobą ich nowo narodzonego dziecka: bezdechem sennym, nazywanym także klątwą Odyny.

Życie stylem dowolnym to nagrodzony na Krakowskim Festiwalu Filmowym obserwacyjny dokument Adama Palenty, który poświęcony został niepełnosprawnym sportowcom, startującym w Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych w pływaniu.

Sonda o mężczyznach to komedia dokumentalna, autorstwa Mateusza Głowackiego (zdobywcy Nagrody Publiczności podczas 6. edycji festiwalu Okiem Młodych za Sondę o kobietach), w której bohaterki opowiadają o meandrach związków, oczekiwaniach wobec partnerów, a przede wszystkim – próbują ustalić, czego tak naprawdę pragną kobiety.

Program pokazu Okiem Polaków:

  • 3 dni wolności, reż. Łukasz Borowski (28 min.)
  • Nasza klątwa, reż. Tomasz Śliwiński (27 min.)
  • Życie stylem dowolnym, reż. Adam Palenta (10 min.)
  • Sonda o mężczyznach, reż. Mateusz Głowacki (30 min.)

Wstęp na pokaz w Cinema 3D jest bezpłatny.

Okiem Polaków – pokaz przedfestiwalowy Okiem Młodych
4 września 2014 roku, godz. 19.00
Cinema 3D, ul. Westerplatte 29
Świdnica

Dodaj komentarz