• 2014-08-27

Krzysztof Penderecki i Beth Gibbons w hołdzie Góreckiemu

29 listopada w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej Krzysztof Penderecki oraz znana z brytyjskiej formacji Portishead Beth Gibbons wykonają razem III Symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego. Zabrzmią również dzieła Witolda Lutosławskiego i maestra Pendereckiego.

Beth Gibbons, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Beth Gibbons, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wspólny występ z Beth Gibbons to kolejna spektakularna współpraca Krzysztofa Pendereckiego z artystami kojarzonymi przede wszystkim ze sceną muzyki alternatywnej. Beth Gibbons jest wokalistką, autorką tekstów, producentką i współzałożycielką, razem z Geoffem Barrowem i Adrianem Utley’em, kultowego brytyjskiego zespołu Portishead.

Zespół uznawany jest obok Massive Attack i Tricky za twórcę stylu trip-hop. Ich debiutancki album Dummy wydany w 1994 r. został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność jak i krytyków, a rok później zespół otrzymał za niego prestiżową nagrodę Mercury Music Prize. Kolejnymi płytami są: Portishead (1997) i Third (2008), które potwierdziły pozycję zespołu jako jednej z najciekawszych grup brytyjskich.

Podczas koncertu publiczność będzie miała również okazję wysłuchać Polymorphii Krzysztofa Pendereckiego i Muzyki żałobnej Lutosławskiego wraz z utworami artystów młodszego pokolenia dialogujących z dziełami polskich mistrzów. Zabrzmi więc 48 Responses to Polymorphia Johna Greenwooda oraz Response Lutoslawski autorstwa amerykańskiego kompozytora i gitarzysty Bryce Dessnera.

Koncert: Krzysztof Penderecki i Beth Gibbons
29 listopada 2014 r.
Teatr Wielki-Opera Narodowa, pl. Teatralny 1
Warszawa

Dodaj komentarz