Julie Rafalski z kolażami w Skwerze

Polsko-Amerykańska artystka mieszkająca w Londynie, Julie Rafalski (Julia Rafalska), zaprezentuje swoją pierwszą wystawę solową w Warszawskim Skwerze. Prace artystki będzie można oglądać od 2 do 23 września.

Julie Rafalski „Collage III” (źródło: materiały prasowe)

Julie Rafalski „Collage III” (źródło: materiały prasowe)

Prace Rafalskiej podejmują dialog z twórczością artystów i architektów ery modernistycznej. Kolaże pokazane na wystawie odnoszą się do malarzy: Ellswortha Kelly’ego, Yvesa Kleina, Pieta Mondriana, a także do architektów: Miesa van der Rohe i Le Corbusiera.

W serii wydruków Rafalskiej Projections kolorowe geometryczne kształty zostały nałożone na wnętrza budynków Mies’a van der Rohe. Kształty pozostające w dialogu z językiem architektonicznym van der Rohe są sylwetkami alternatywnej konstrukcji, która mogłaby zaistnieć w jego przestrzeniach. Nowa seria trzech kolaży bazuje na podobnej idei – kawałki budynków van der Rohe są przedłużone poprzez abstrakcyjne kształty.

Dear Mondrian to seria kolaży złożona ze stron wyciętych z książki o Mondrianie i z kolorowych geometrycznych kształtów. Kształty przeciwstawiają się oryginalnym prostokątom Mondriana. Następuje zabawny dialog pomiędzy kształtami a mondrianowskim językiem wizualnym.

Podłożem twórczości Rafalskiej jest zabawa i humor, który objawia się w mylnych cytatach wizualnego języka innych artystów lub w dialogu ze znanymi dziełami sztuki. Jedna z jej prac przedstawia odbicia pracy neonowej Dana Flavina w błyszczącej podłodze muzuem Hamburger Bahnhof. Inna zaś jest małym stosem konfetti, stworzonym poprzez wycinanie krążków z plakatów Yves’a Kleina.

W swoich pracach Rafalska powraca do prac artystów i architektów ery modernistycznej. Kreuje zabawne dialogi z wizualnym językiem tych twórców, dodając do niej warstwę znaczenia. Rafalska często korzysta z wydrukowanych materiałów, takich jak encyklopedie czy książki dokumentujące dzieła sztuki lub architektury. Ingeruje w nie na różne sposoby, często poprzez dzielenie obrazu na fragmenty, zaginanie stron lub bawienie się z rozmiarem obrazu. Jej prace stanowią pewien remix materiału, tworząc nowe połączenia. Rafalska wywołuje duchy ery modernistycznej, zapraszając je do rozmowy.

Julie Rafalski (Julia Rafalska) to córka znanej kompozytorki Marty Ptaszyńskiej; wychowała się w Stanach Zjednoczonych i Polsce. Od 10 lat mieszka i pracuje w Londynie. Studia artystyczne odbyła w School of the Art Institute of Chicago oraz w Slade School of Art w Londynie, gdzie uzyskała tytuł magistra sztuk pięknych.

Jej prace były pokazywane na wystawach w Kopenhadze, Warszawie, Berlinie, Tel Avivie, Londynie i Chicago. Uczestniczyła również w wielu wystawach grupowych takich jak: Salon Art Prize Show (Matt Roberts, Londyn, 2012), WW Solo Award Show (Londyn, 2012), Multiplied, Christie’s (Londyn, 2011), The Royal Academy Summer Show (Londyn 2011) i Liverpool Biennale (2006). Artystka miała również kilka wystaw solowych, takich jak wystawa Not in view w Westminster Reference Library Gallery, Londyn (2013), wystawa Footnotes w Union Chapel (Londyn 2013) oraz wystawa Projections w Studio Wooden Gallery w Chicago w kwietniu 2014 roku.

Julie Rafalski | Kolaże
Od 2 do 23 września 2014 roku
Skwer w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 60 a)

Dodaj komentarz