Ewa Ciepielewska | Kobiety

10 września w galerii Awangarda – BWA Wrocław rozpocznie się wernisaż prac Ewy Ciepielewskiej Kobiety. Wystawa jej prac potrwa do 28 września.

Ewa Ciepielewska „Doris i Doris – kopia (Doris Lessing)” (źródło: materiały prasowe)

Ewa Ciepielewska „Doris i Doris – kopia (Doris Lessing)” (źródło: materiały prasowe)

Margaret Thatcher, Amy Winehouse, Kora, Violetta Villas – te i inne kobiety pojawią się w galerii Awangarda BWA Wrocław na wystawie Ewy Ciepielewskiej, jednej z matek założycielek legendarnej grupy LUXUS.

Wystawa Kobiety to cykl malarskich portretów prezentujących ikoniczne i ważne, ale też często zapomniane bohaterki. Ewa Ciepielewska przedstawia niesamowite kobiety na pełnych kolorów obrazach, przypominających plakaty rewolucyjne, wykonane przy użyciu szablonów. To malarstwo wręcz krzyczy do nas – mówi Paweł Jarodzki, kurator wystawy. – Atakuje nas niedocenioną prawdą i każe na nowo zweryfikować to, jak myślimy o przeszłości i roli tych kobiet w XX- i XXI-wiecznej historii.

Obok Róży Luksemburg i Margaret Thatcher, pojawiają się także portrety Violetty Villas, Kory, Edyty Stein, Stanisławy Przybyszewskiej, Doris Lessing czy Lili Brik. Niektóre osoby mogą okazać się dla widza zupełnie nieznane i wymusić pewnego rodzaju wysiłek sięgnięcia do źródeł. Jednak wysiłek ten stukrotnie się opłaca. Spojrzenie na świat nasz z kobiecej perspektywy może okazać się dla niektórych bardzo ożywcze – podkreśla Paweł Jarodzki.

Ewa Ciepielewska była współzałożycielką wrocławskiej grupy LUXUS, z którą od lat 80. redagowała magazyn LUXUS i stworzyła kilkadziesiąt wspólnych aranżacji i wystaw. Jednocześnie budowała swoją drogę, tworząc malarskie i pozamalarskie projekty, które pokazywała na indywidualnych wystawach. Malarstwo, które zostanie pokazane na wystawie Kobiety, jest w swojej stylistyce bardzo współczesne, ale jednocześnie formą i treścią nostalgicznie odnosi się do (wydawało by się) odległych czasów, jakimi były chwile walki o podstawowe prawa polityczne i społeczne kobiet. To właśnie dzięki takiej czasowej i historycznej korespondencji malarstwo Ewy Ciepielewskiej może stać się łącznikiem pomiędzy historią a teraźniejszością.

Częścią ekspozycji jest wystawa W cieniu historii przygotowana we współpracy z wrocławskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w ramach projektu IPN-u Kobiety na zakręcie 1933/1939–1990. Ewa Ciepielewska wraz z naukowcami z IPN-u wybrała te kobiety, które same tworzyły swój los i wyznaczały granice, mimo tak silnego uwikłania w historyczno-społeczno-kulturowe meandry.

Ewa Ciepielewska – urodziła się w 1960 r. w Wałbrzychu. Ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu, robiąc dyplom w 1984 r. z malarstwa w pracowni doc. Konrada Jarodzkiego oraz aneks w pracowni Wiedzy Wizualnej u doc. Leszka Kaćmy. Była współzałożycielką wrocławskiej Grupy LUXUS. W latach 1994–95 współpracowała przy wydawaniu krakowskiego magazynu Piątek Wieczorem i uczestniczyła w dziejących się wokół niego wydarzeniach artystycznych. Od 1984 r. wystawia indywidualnie i podejmuje samodzielne przedsięwzięcia artystyczne i ekologiczne. W latach 1995–1996 w dwuosobowym zespole Niebieskie Pantery (Panterras azzurras) współtworzyła Lotny Festiwal poza Murami. Od 1997 r. realizuje projekt artystyczny VOLANS. Współczesna Sztuka w 1000 sztuk, którego jest współautorką. Uczestniczy w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, jest autorką wystaw indywidualnych, akcji plenerowych, murali i społecznie zaangażowanych happeningów. Od 2008 r. rokrocznie w maju odbywa wyprawy przez Wisłę drewnianą łodzią z Krakowa do Gdańska w ramach Królewskiego Flisu na Wiśle. Od lat 80. współorganizuje również wystawy i wydarzenia związane z Nowym Rokiem Księżycowym. Od lat mieszka i pracuje w Krakowie.

Ewa Ciepielewska
Kobiety
Od 10 do 28 września 2014 roku
wernisaż: środa, 10 września 2014, godz. 19.00
galeria Awangarda – BWA Wrocław
ul. Wita Stwosza 32, Wrocław

Dodaj komentarz