Sprzedana Muzyka | Wystawa malarstwa Bieńkowskiego

Od 30 sierpnia do 19 października w Muzeum Etnograficznym w Krakowie odbędzie się wystawa malarstwa Andrzeja Bieńkowskiego, Sprzedana Muzyka.

„Pożegnanie z Moskalem”, Andrzej Bieńkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Pożegnanie z Moskalem”, Andrzej Bieńkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kiedy w 2007 roku w wydawnictwie Czarne ukazała się książka Andrzeja Bieńkowskiego pt. Sprzedana Muzyka, w głowie autora zaświtała myśl, żeby opublikowane w niej opowieści o wiejskich muzykantach przenieść na płótno. Najprostszym pomysłem byłby komiks. Ale ten sposób łączenia tekstu z ilustracją wydał się autorowi zbyt oczywisty. Z pomocą przyszła znajomość z wiejskim malarzem z Podlasia – Stanisławem Koguciukiem.

Jego figuracja i prosty podział obrazu na tekst i obrazek znalazły odbicie w cyklu obrazów zaczętym pod tym samym tytułem rok później. Bieńkowski stworzył obrazy wymalowane słowem – kompilacje wspomnień, anegdot, rozmów z napotkanymi ludźmi. Tekst odnoszący się do namalowanych scenek nie stanowi jednak bezpośredniego cytatu z własnych opowiadań autora, ale jest syntezą treści zawartych w książce. W obrazie sprowadzono go do zaledwie kilku zdań. Każda kwestia otrzymała numer – to kolejność, w której obraz należy czytać. Wtedy opowiada on swoją historię, autentyczne zdarzenie, które Bieńkowski opisał i namalował.

Wystawa Sprzedana muzyka
Od 30 sierpnia do 19 października 2014 roku
Muzeum Etnograficzne
Kraków

Dodaj komentarz