Krystian Truth Czaplicki z rzeźbami w Düsseldorfie

Od 5 września do 24 października w Galerii Instytutu Polskiego w Düsseldorfie prezentowana będzie wystawa Krystiana Trutha Czaplickiego Przesunięty dom.

Krystian Truth Czaplicki, „Życie w gruncie rzeczy nie jest komiczne”, 2013, stal chromowana, kokos, jajko; fot. Justyna Fedec (źródło: materiały prasowe)

Krystian Truth Czaplicki, „Życie w gruncie rzeczy nie jest komiczne”, 2013, stal chromowana, kokos, jajko; fot. Justyna Fedec (źródło: materiały prasowe)

Najnowsza wystawa Krystiana Trutha Czaplickiego Przesunięty dom prezentowana w galerii Instytutu Polskiego w Düsseldorfie jest pierwszą prezentacją tak wielu rzeźb artysty we wnętrzu galerii. Truth, kojarzony przede wszystkim z interwencjami w przestrzeni publicznej, zastąpił tym razem intensywny odbiór miasta pokazem w przestrzeni zamkniętej. W tej decyzji artysty dostrzec można rodzaj przesilenia i poszukiwania przez artystę miejsca dającego ochronę treściom coraz bardziej osobistym.

Krystian Truth Czaplicki stworzył zbiór tajemniczych obiektów-rzeźb, których odczytanie możliwe staje się poprzez przestrzeń galerii, która wcześniej funkcjonowała jako mieszkanie. Czternaście obiektów zamkniętych pośród białych płaszczyzn stołów, półek i ścian zainspirowanych zostało domowymi sprzętami codziennego użytku, które zwykle zapełniają nasze mieszkania.

Rzeźby, łączące cechy przedmiotów i związanego z nimi ruchu, nazywane przez Trutha wykresami emocji, stanowią nośnik dla bardzo subtelnych idei; opowiadają o centralnych motywach ludzkiego życia, wskazywanych ich tytułami, np. Wierzchołek pytańKawałek nocy.

Na obrzeżach rozmów z artystą powstały opisy wszystkich obiektów, ujawniające płynność skojarzeń. Widząc precyzyjne, minimalistyczne i niemal zdystansowane formy, można wyobrazić sobie postawę psychologiczną, a nawet moralną autora. Ale dzięki tym rzeźbom najwięcej możemy dowiedzieć się o nas samych, ich dopełnieniem jest bowiem nasza emocjonalność.

(Anna Kołodziejczyk, Kurator)

Krystian Truth Czaplicki (ur. 1984) jest absolwentem Katedry Wzornictwa Wrocławskiej ASP i artystą młodego pokolenia tworzącym rzeźby i instalacje w przestrzeni publicznej. Brał udział w wielu projektach i wystawach w Polsce i za granicą. Jego prace pojawiały się m.in. na ulicach Warszawy, Londynu, Manchesteru, Bordeaux, Rzymu czy Moskwy.

Krystian Truth Czaplicki | Przesunięty dom
Wernisaż: 5 września 2014 roku, godz. 19.00
Czas trwania wystawy: od 5 września do 24 października 2014 roku
Galeria Instytutu Polskiego w Düsseldorfie, Citadellstr. 7, 40213 Düsseldorf

Dodaj komentarz