• 2014-08-26

Rozważania o designie na Festiwalu Wilno w Gdańsku

5 września rozpocznie się Festiwal Wilno w Gdańsku. Tematem przewodnim będą wzajemne związki sztuki z designem. Na program festiwalu składają się działania wystawiennicze, spotkania, koncerty oraz Jarmark Wileński organizowany w przestrzeni miasta.

Monika Zaltauskaite-Grasiene, fotel, jeden z obiektów prezentowanych w ramach wystawy „Sztuka vs. Design?” na Festiwalu Wilno w Gdańsku, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Monika Zaltauskaite-Grasiene, fotel, jeden z obiektów prezentowanych w ramach wystawy „Sztuka vs. Design?” na Festiwalu Wilno w Gdańsku, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace prezentowane w ramach wystaw balansują na granicy, wymuszają pytanie – czy to już sztuka czy jeszcze design? Artyści zaproszeni do projektu przewrotnie obnażają bezsensowność tej opozycji. Obiekty prezentowane na wystawach z jednej strony, mogą być potraktowane jako twórcze, oryginalne funkcyjnie obiekty designu, z drugiej jednak niepokojąco zbliżają się do bezużyteczności dzieła sztuki.

Projekt Tekstylne auto-refleksje powstał we współpracy z wileńska galerią Artifex, specjalizującą się w wystawach związanych ze współczesną tkaniną artystyczną. Tkanina w projektach galerii nie ogranicza się tylko do nici czy innego rodzaju włókien. Projekty miejsca udowadniają, że już sama informacja o tekstyliach może stać się podstawowym materiałem do tworzenia.

Na wystawie Sztuka vs. Design? zaprezentowane zostaną prace czołowych artystów litewskiego designu. Wystawa poddaje w wątpliwość czysto formalne zastosowanie projektowania przedmiotów. Czy T-shirt albo sweter może stać się dziełem sztuki, obiektem estetycznej kontemplacji?

W Aneksie Gdańskiej Galerii Miejskiej zaprezentowany zostanie indywidualny projekt Eglė Ridikaitė, jednej z najciekawszych litewskich malarek, która czerpie inspiracje z estetyki codzienności. Do stworzenia, składającego się z cyklu siedemnastu prac Dziedzictwo. Babcina chusta, artystka wykorzystała chusty swojej babci.

Festiwal Wilno w Gdańsku
5–7 września 2014 r.

Dodaj komentarz