Faux painting. Obiekty performera Piotra Grzybowskiego

Od 5 do 28 września w Galerii Bielskiej BWA potrwa wystawa Faux painting. Obiekty performera Petera Grzybowskiego.

Peter Grzybowski, „Patina/Patyna”, 1996, olej, miedź, płótno, 152 x 122 cm (źródło: materiały prasowe)

Peter Grzybowski, „Patina/Patyna”, 1996, olej, miedź, płótno, 152 x 122 cm (źródło: materiały prasowe)

Wystawa Faux painting. Obiekty performera prezentuje serię wielkoformatowych obiektów malarskich z lat 90. pokazywanych dotąd głównie na wystawach indywidualnych w Stanach Zjednoczonych oraz – w mniejszej skali – na prezentacjach zbiorowych m.in. w Grand Palais w Paryżu i Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Cała seria obrazów została sprowadzona z Nowego Jorku do Polski już po śmierci artysty, który zmarł w 2013 roku w Nowym Jorku.

Bielska wystawa jest pierwszą wystawą indywidualną Petera (Piotra) Grzybowskiego w Polsce, prezentującą te wielkoformatowe obrazy olejne imitujące materiały – głównie drewno i kamień.

Są to dzieła bardzo oryginalne – odbierające anonimowość technikom dekoracyjnym poprzez nadanie im statusu dzieła sztuki – podkreśla kuratorka wystawy Małgorzata Kaźmierczak.

Tytuł wystawy Faux painting. Obiekty performera pochodzi z tekstu Władysława Kaźmierczaka – artysty i performera, kuratora festiwali performance. Tekst – napisany specjalnie z myślą o bielskiej wystawie – poświęcony jest Peterowi Grzybowskiemu, specyfice myślenia performera i rodowodowi jego twórczości malarskiej z okresu nowojorskiego. Malowane obrazy są w przypadku tego artysty czymś więcej niż płótnami – stają się obiektami performera, czymś, co jest związane nierozłącznie z filozofią twórczą artysty, a nie jest tylko uprawianiem sztuki faux painting (fałszywego malarstwa) dla samego zarobkowania.

Podczas wystawy prezentowana będzie również wybrana wideodokumentacja performance artysty z lat 2000–2013, sporządzona podczas międzynarodowych pokazów i festiwali w USA (Nowy Jork), Chinach (Pekin), Chile czy też w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Performance Zamek Wyobraźni i Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Interakcje w Piotrkowie Trybunalskim.

Peter (Piotr) Grzybowski (ur. 16 czerwca 1954 w Krakowie, zm. 29 sierpnia 2013 w Nowym Jorku) – artysta multimedialny, performer i malarz. Dyplom z malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie uzyskał w 1982 roku. W ostatnich latach artysta tworzył multimedialne performances i instalacje, w których wykorzystywał komputery, cyfrowe wideo, dźwięk, światło UV, a także interaktywne płyty. Uczestnik wielu międzynarodowych festiwali i imprez performance, członek Stowarzyszenia Fort Sztuki i IAPAO, organizator i kurator spotkań i festiwali performance Kesher w USA oraz w Polsce.

Peter Grzybowski | Faux painting. Obiekty performera
Kuratorka: Małgorzata Kaźmierczak
Wernisaż: 4 września 2014 roku, godz. 18.30
Od 5 do 28 września 2014 roku
Galeria Bielska BWA

Dodaj komentarz