• 2014-08-25

Arkadiusz Kubisiak – Mijając Cienie

Od 20 września do 16 października w warszawskiej Ney Gallery & Prints będzie można oglądać wystawę zdjęć Arkadiusza Kubisiaka Mijając cienie.

Arkadiusz Kubisiak, „Mijając cienie”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Arkadiusz Kubisiak, „Mijając cienie”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Mijając cienie, zrealizowany w ciągu 3 ostatnich lat, poświęcony został w jednej z najstarszych dzielnic Radomia jaką jest Miasto Kazimierzowskie. Wystawa stanowi subiektywny opis przestrzeni miejskiej, w której człowiek jest głównym bohaterem, autor o projekcie mówi:

Po raz pierwszy zetknąłem się z radomską starówką latem 2011 roku. Sceny, które wówczas widziałem przypominały świat budzący się po wojnie. Ludzie remontują budynki, podpierają belkami ściany z trudem zdobywają pożywienie. Uświadomiłem sobie, że ten świat szybko znika. Wiele zabytkowych kamienic z XVIII i XIX jest obecnie wyburzanych w tej dzielnicy. Ich miejsce zajmują nowe budynki, nowoczesne lecz pozbawione pamięci. W kamieniczkach żyją głownie starzy, biedni ludzie. Pamiętają czasy wojny, a niektórzy są jeszcze z pokolenia przedwojennego. Dzieci bawią się mając do dyspozycji piłkę i parę kijków. Potrafią zamienić każde miejsce w plac zabaw. Wszystkich mieszkańców łączy jedno – kamienice są ich jedynym domem. Wielu związanych od urodzenia z tym miejscem jest przenoszonych w obszary, które nie mają żadnego połączenia z tą historią, wśród której przeżyli całe swoje życie.

Arkadiusz Kubisiak cyklem czarno-białych zdjęć Mijając cienie zachwycił jury Konkursu Fotograficznego National Geographic, wywalczył Grand Prix oraz pierwsze miejsce w kategorii fotoreportaż. Arkadiusz Kubisak jest także laureatem prestiżowego konkursu BZ WBK Press Photo 2014, cykl Mijając Cienie został uhonorowany II miejscem w kategorii fotoreportaż.

Arkadiusz Kubisiak, urodził się 1968 r. Studiował fotografię w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Brał udział w wielu warsztatach fotograficznych m. in. Transmission pour I’Image w Perpignan we Francji. Zajmuje się fotografią dokumentalną o tematyce społecznej. Pracuje głównie nad projektami długoterminowymi w kraju i za granicą.

Arkadiusz Kubisiak – Mijając Cienie
Od 20 września do 16 października 2014 r.
New Gallery & Prints, ul. Spokojna 7/2
Warszawa

Dodaj komentarz