Uwikłani w sztukę | Ze zbiorów Joanny i Krzysztofa Madelskich

Wystawa Uwikłani w sztukę. Fotografia, malarstwo, rzeźba, wideo z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich rozpocznie się 20 września i potrwa do 23 listopada. Zaprasza Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Stanisław Fijałkowski „Asta – 8 VIII 62”, olej-płótno, 1962 (źródło: materiały prasowe)

Stanisław Fijałkowski „Asta – 8 VIII 62”, olej-płótno, 1962 (źródło: materiały prasowe)

Początek kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich sięga lat 90. XX wieku i wiąże się z fascynacją polskim malarstwem współczesnym. Z czasem w ich zbiorach sporadycznie zaczęły pojawiać się dzieła fotograficzne i wideo, które intensywniej gromadzone od kilku lat nadały nowy kierunek zbiorom.

Jak dotąd jedynie kolekcja fotografii była prezentowana dwukrotnie, natomiast prezentacja we wnętrzach Pałacu Opatów w Gdańsku-Oliwie łączy po raz pierwszy fotografię i malarstwo. Ekspozycja nie tylko konfrontuje stare malarstwo z nowymi mediami, artystów z artystkami, ale też wydobywa napięcie obecne w aktualnej sztuce pomiędzy abstrakcją malarską i fotograficznym konkretem, pomiędzy czystą formą i brudną polityką. Uwikłane w płeć – by odwołać się do tytułu łódzkiej i olsztyńskiej wystawy – są z pewnością nie tylko post-feministyczne artystki, ale również trzymający się kurczowo pędzla i sztalugi współcześni malarze. Wystawa jest okazją, by zobaczyć w dialektycznym ujęciu sztukę kobiet i mężczyzn, malarstwo i fotografię uznanych klasyków i artystów najmłodszego pokolenia. Ekspozycja daje możliwość zapoznania się z nie zawsze dostępnymi dla szerokiej publiczności kluczowymi dziełami współczesnej sztuki polskiej.

Pierwsze było malarstwo, fotografia pojawiła się później, na samym końcu było wideo. Ta historia pasuje również do kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich, którzy budowali swoje zbiory sztuki, opierając się na twórczości artystów kluczowych dla polskiej sztuki drugiej połowy XX wieku. Wybrane dzieła z kolekcji będzie można zobaczyć tej jesieni na dwóch wystawach zorganizowanych w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Fotografia i malarstwo zawładną Pałacem Opatów w Oliwie we wrześniu, podczas gdy w Gdańskiej Galerii Fotografii będzie można zobaczyć już od 28 sierpnia wybrane projekcje wideo, którym towarzyszą fotografie – tak o wystawie Uwikłani w sztukę opowiada jej kurator, Adam Mazur.

Zbiory fotografii i wideo z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich prezentowane będą także na wystawie Uwikłani w sztukę. Wideo i fotografia z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich, czynnej od 29 sierpnia do 5 października w Gdańskiej Galerii Fotografii.

Kuratorem obu wystaw jest Adam Mazur – doktor historii sztuki, historyk i krytyk sztuki, kurator wystaw, amerykanista, redaktor naczelny magazynu Szum, autor książek z zakresu historii fotografii, m.in. Kocham fotografię i Historie fotografii w Polsce 1839–2009, wykładowca uniwersytecki, długoletni kurator CSW Zamek Ujazdowski i redaktor naczelny magazynu Obieg. Autor generacyjnych i znaczących dla polskiej fotografii najnowszej wystaw, m.in. Efekt czerwonych oczu (2008), Wenus (2008), Nowi dokumentaliści (2006).

Anna Bedyńska „Zuzia” z cyklu „White Power”, fotografia barwna, papier Hahnemuhle, 2012/2013 (źródło: materiały prasowe)

Anna Bedyńska „Zuzia” z cyklu „White Power”, fotografia barwna, papier Hahnemuhle, 2012/2013 (źródło: materiały prasowe)

Uwikłani w sztukę. Fotografia, malarstwo, rzeźba, wideo z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich
Wernisaż: 20 września 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna od 21 września do 23 listopada 2014 roku
Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku – Pałac Opatów, ul. Cystersów 18
Gdańsk-Oliwa

Dodaj komentarz