• 2014-08-23

Powrót Panufnika. 100-lecie urodzin kompozytora w Muzeum Emigracji

6 i 7 września w Muzeum Emigracji w Gdyni odbędzie się wydarzenie Powrót Panufnika. 100-lecie urodzin kompozytora. Za sprawą koncertu symfonicznego pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka, koncertu kameralnego, projekcji filmowych, wykładów i warsztatów dla osób w każdym wieku, Gdynia we wrześniu rozbrzmi muzyką najwyższych lotów.

Jerzy Maksymiuk, fot. Monika Rędzisz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Maksymiuk, fot. Monika Rędzisz (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 2014 r. miłośnicy muzyki na całym świecie celebrują 100. rocznicę urodzin Andrzeja Panufnika – polskiego emigranta i jednego z czołowych kompozytorów. W obchody włącza się również Muzeum Emigracji w Gdyni, organizując niepowtarzalne spotkanie z twórczością klasyka XX wieku.

Muzeum Emigracji zaprasza na spotkanie z bogatą, klasyczną w nowoczesny sposób muzyką Andrzeja Panufnika zarówno melomanów, jaki i osoby, dla których będzie to pierwszy kontakt z dziełami kompozytora. Koncert kameralny, który wykona młody zespół NeoQuartet, z towarzyszeniem wizualizacji multimedialnych, oferuje wzbogaconą formę obioru muzyki poważnej.

Niewątpliwą atrakcją dla szerokiej publiczności będzie monumentalny koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka z towarzyszeniem skrzypaczki, Patrycji Piekutowskiej.

Wykłady i spotkania przybliżą sylwetkę artysty, jego bogate życie i sukcesy artystyczne. Wydarzenie uświetni swoją obecnością Lady Camilla Panufnik, żona kompozytora. Obrazu dopełnią pokazy filmów biograficznych, w tym emocjonujący dokument Tata zza żelaznej kurtyny, którego bohaterem jest syn dyrygenta.

Dla najmłodszych melomanów przygotowaliśmy rodzinne warsztaty muzyczne, podczas których będą mogli samodzielnie spróbować swoich sił na polu muzyki współczesnej.

Powrót Panufnika. 100-lecie urodzin kompozytora
6 i 7 września 2014 roku
Muzeum Emigracji
Gdynia

Dodaj komentarz