Poczytajki pomagajki z myślą o najmłodszych czytelnikach

Sylwia Chutnik, Grzegorz Kasdepke, Joanna Olech i Agnieszka Kaluga zaangażowali się w opracowanie publikacji kształtujących charakter najmłodszych czytelników. Cztery pierwsze książki z serii Poczytajki pomagajki ukażą się 10 września w Wydawnictwie Muza SA.

Sylwia Chutnik „Nieśmiałek”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Sylwia Chutnik „Nieśmiałek”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

ArcyBolekNieśmiałekChoroWitek i Sama. Listy z piwnicy to cztery pierwsze tomy z serii Poczytajki pomagajki. Bohaterowie tych historii to dzieci jakich wiele. Bolek pochodzi z rodziny alkoholowej; jest biedny i wycofany, a przez to nielubiany przez kolegów. Rodzice pewnej dziewczynki są w separacji, co sprawia, że czuje się ona bardzo samotna. Witek ma problem z powrotem do szkoły po długiej i ciężkiej chorobie. Nieśmiałek ma talent matematyczny, ale nie radzi sobie z odpowiedziami pod tablicą. Bolka, Samą, Witka i Nieśmiałka dzieci spotkają w kolejnych tomach Poczytajek pomagajek. Może się też złożyć tak, że mali czytelnicy sami przypominają fikcyjnych bohaterów albo mają podobnych kolegów. Czytanie ma im pomóc zrozumieć swoje uczucia i poradzić sobie z trudnościami, które czekają na nich w codziennym życiu.

Każda książka została napisana i zilustrowana przez inny duet autorsko-ilustratorski. Do współpracy zaproszeni zostali cenieni polscy twórcy książek dla dzieci, ale i ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z pisaniem dla najmłodszych. Każdy tom to historia innego dziecięcego bohatera.

Celem serii jest wsparcie dzieci, szczególnie w przełomowych dla nich momentach: kiedy sytuacja w rodzinie jest napięta, gdy z domowego zacisza trafiają do środowisk szkolnych lub przedszkolnych oraz gdy spotykają rówieśników, którzy różnią się od nich i których zachowania czasem trudno zaakceptować. Dzięki Poczytajkom pomagajkom dzieci zrozumieją, że każdy ma jakieś umiejętności lub talent, które warto odkrywać i rozwijać i że nad swoim charakterem można pracować. Że zmiany sprawiają, iż nasze życie jest ciekawsze. Że osoby, które początkowo wzbudzały niechęć lub niepokój, mogą okazać się najlepszymi przyjaciółmi.

Autorzy opowiadań często czerpali z doświadczeń własnych lub swoich dzieci. Agnieszka Kaluga w swojej działalności spotyka dzieci walczące z rakiem, a synek Sylwii Chutnik był nieśmiały.

Seria została wysoko oceniona przez psycholog dziecięcą Aleksandrę Piotrowską.

Sylwia Chutnik – kulturoznawczyni, feministka, działaczka społeczna, uznana pisarka, laureatka Paszportu Polityki w kategorii Literatura za rok 2008. Stoi na czele fundacji MaMa zajmującej się prawami matek. W 2009 r. została laureatką Społecznego Nobla Ashoki. Autorka Nieśmiałka.

Grzegorz Kasdepke – autor książek dla dzieci i młodzieży, z wykształcenia dziennikarz, wieloletni redaktor naczelny magazynu dla dzieci Świerszczyk, laureat wielu nagród dla autorów książek dla dzieci. Autor Samej. Listy z piwnicy.

Agnieszka Kaluga – autorka bloga Zorkownia, pisarka, polonistka z wykształcenia; pracuje jako wolontariuszka w hospicjum, gdzie pomaga nie tylko pacjentom, ale także osobom próbującym poradzić sobie ze stratą bliskich. Autorka ChoroWitka.

Joanna Olech – z wykształcenia graficzka, autorka książek dla dzieci i młodzieży. O literaturze dziecięcej pisze m.in. dla Tygodnika Powszechnego, Rzeczpospolitej i Gazety Wyborczej. Laureatka wielu nagród dla autorów książek dla dzieci, współautorka podręczników do języka polskiego, ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Autorka ArcyBolka.

Poczytajki pomagajki
Sylwia Chutnik Nieśmiałek
Grzegorz Kasdepke Sama. Listy z piwnicy
Agnieszka Kaluga ChoroWitek
Joanna Olech ArcyBolek
Premiera: 10 września 2014 roku
Wydawnictwo Muza SA

Dodaj komentarz