• 2014-08-23

Nocna Strefa Grania pamięci Wojciecha Kilara

Nocna Strefa Grania – koncert pamięci Wojciecha Kilara w wykonaniu Jazz Trio Kuby Stankiewicza odbędzie się w niedzielę 24 sierpnia w sandomierskim Zamku Królewskim.

Kuba Stankiewicz, fot. Group AVIP (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kuba Stankiewicz, fot. Group AVIP (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jazz Trio Kuby Stankiewicza swoim występem złoży muzyczny hołd twórczości wybitnego polskiego kompozytora, jakim był Wojciech Kilar. Artyści: Kuba Stankiewicz (fortepian), Wojciech Pulcyn (bas) i Sebastian Frankiewicz (perkusja) wykonają utwory Kilara z filmów uznanych za klasykę polskiego kina.

Artyści zaprezentują motywy muzyczne z takich obrazów, jak Ziemia Obiecana, Trędowata, Portret Damy, Przygody Pana Michała czy Kronika Wypadków Miłosnych, a także amerykańskie kompozycje autorstwa Victora Younga.

Koncert odbywa się w ramach nowego projektu o nazwie NSGNocna Strefa Grania. Wydarzenie jest częścią XXIV edycji Festiwalu Muzyka w Sandomierzu, która rozpoczęła się 17 sierpnia 2014 r.

Festiwal Muzyka w Sandomierzu to wyjątkowe wydarzenie na kulturalnej mapie Polski, wpisane w tradycję Sandomierza, które z wielką przyjemnością od wielu lat wspieramy. W tym roku mury Zamku Królewskiego wypełni muzyka w wykonaniu najlepszych polskich artystów jazzowych. Mamy nadzieję, że nowy cykl spodoba się mieszkańcom i gościom naszego miasta i na stałe zagości wśród festiwalowych atrakcji – mówi Monika Klamka, kierownik ds. korporacyjnych i komunikacji wewnętrznej w NSG Group.

Festiwal Muzyka w Sandomierzu organizowany jest od 1990 r. To największe w mieście wydarzenie muzyczne, cieszące się uznaniem melomanów z całego kraju. Podczas tegorocznej edycji artyści zaprezentują przeboje musicalu i operetki, muzykę renesansu, koncert muzyki klezmerskiej czy koncert muzyki bułgarskiej. XXIV Festiwal Muzyka w Sandomierzu potrwa do 30 sierpnia 2014 r.

Kuba Stankiewicz – pianista jazzowy, kompozytor. Wyróżnia się indywidualnym podejściem do kompozycji, wrażliwością na barwę dźwięku, wyczuciem dynamiki i przestrzeni. Na profesjonalnej scenie debiutował w zespołach Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Zbigniewa Namysłowskiego. W latach 1987–1990 studiował w Berklee College of Music w Bostonie (dyplom w klasie fortepianu) i podróżował po Stanach Zjednoczonych z Orkiestrą Artie Shawa. Jest laureatem nagrody Oscara Petersona oraz półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie. Po powrocie do kraju założył własny zespół. Jego autorski album Northern Song został uznany płytą roku w ankiecie czytelników magazynu Jazz Forum w roku 1993. W 1994 roku Kuba Stankiewicz otrzymał za osiągnięcia twórcze nagrodę Trzeciego Programu Polskiego Radia – Mateusz ‘94. Współpracował m.in. z Artem Farmerem (płyta Art in Wrocław), Scottem Hamiltonem, Harvie Swartzem i Sheilą Jordan. Jest członkiem międzynarodowego zespołu jazzowego Central European Jazz Connection. Prowadzi klasę fortepianu na Kierunku Jazzowym Uniwersytetu Zielonogórskiego. W maju 2009 r. otrzymał tytuł doktora w dziedzinie sztuki muzycznej, dyscyplinie artystycznej – instrumentalistyka na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W 2013 r. pojawił się nowy album artysty pt. Kilar.

Nocna Strefa Grania – koncert pamięci Wojciecha Kilara
Jazz Trio Kuby Stankiewicza
W ramach XXIV edycji Festiwalu Muzyka w Sandomierzu
24 sierpnia 2014 roku, godz. 20.00
Sala Rycerska Zamku Królewskiego
Sandomierz

Dodaj komentarz