Koniec wakacji z festiwalem Wschód Kultury/Inny Wymiar

Po dwóch odsłonach tegorocznej edycji Wschodu Kultury w Rzeszowie i Lublinie czas na odsłonę trzecią w Białymstoku. Wschód Kultury/Inny Wymiar będzie odbywał się w stolicy Podlasia od 28 do 31 sierpnia.

Wschód Kultury/Inny wymiar – plakat (źródło: materiały prasowe)

Wschód Kultury/Inny wymiar – plakat (źródło: materiały prasowe)

Wschód Kultury to sprawdzona i stale rozwijająca się forma współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. Białystok uczestniczy w tym przedsięwzięciu po raz drugi. W tym roku ponad 15 białostockich instytucji i stowarzyszeń kulturalnych połączy swe siły w jego organizacji. Wśród nich są m.in.: Galeria Arsenał w Białymstoku, Białostocki Teatr Lalek, Fundacja Pro Anima, Fundacja Villa Sokrates, Stowarzyszenie AB-BA, Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK i Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Do projektu dołączyła też najstarsza i największa regionalna rozgłośnia – Polskie Radio Białystok – a koordynatorem całej imprezy jest Białostocki Ośrodek Kultury.

Cztery dni festiwalu to ponad 30 wydarzeń: wystaw, koncertów, pokazów filmowych, spektakli, debat i warsztatów. Program imprezy, podobnie jak poprzednio, oparty został na sześciu wymiarach: Sztuki, Muzyki, Teatru i Tańca, Filmu, Mody oraz Społeczności, przy czym tym razem główny nacisk został położony na takie dziedziny jak sztuka współczesna, muzyka i taniec. W ramach festiwalu zrealizowane zostaną premierowe projekty: m.in. wystawa Pozbawienie, plenerowy spektakl operowy The Fairy Queen, Beth Ha Kneseth Wielka Synagoga Reanimacja – artystyczne działanie Mirosława Bałki w Krynkach, pokaz niemego filmu gruzińskiego Chemi Bebia z muzyką Funki Porcini na żywo, opera marionetkowa J.S. Bacha Kantata o kawie czy pokaz performatywny inspirowany dramatem Tlen I. Wyrypajewa. Muzycznym wydarzeniem będzie koncert Białystok – Miasto Dobrej Muzyki z udziałem Justyny Steczkowskiej, Mariki, zespołu Enej i Oksany Predko.

Wymiar Społeczności w tym roku będzie poświęcony Białorusinom zamieszkującym licznie zarówno Białystok, jak i Podlasie. Ich kultura stanowi bardzo ważny komponent życia społecznego i kulturalnego miasta oraz regionu. W programie znalazła się debata Białoruski mit w Białymstoku, pokazy filmów i spotkania z białoruskimi dokumentalistami Volhą Dashuk i Viktorem Ashlukiem, premiera dokumentu Mówią Białorusini Podlasia, koncert zespołów Stary Olsa i 25 AB-BA Orkiestra oraz debata o Stanisławie Bułaku-Bałachowiczu, kontrowersyjnej postaci przedwojennej Polski.

Wydarzenia w ramach Innego Wymiaru odbędą się w różnych miejscach: teatrach, galeriach sztuki, Pałacu Branickich, kinie Forum, lokalnych klubach i przestrzeni miejskiej. Festiwal po raz kolejny wychodzi poza Białystok i będzie obecny w regionie – w Krynkach i Choroszczy. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Wschód Kultury to stale rozwijająca się forma współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. Pomysł zrodził się po realizacji projektu Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie (2011–2012) i w Lublinie (2012). Sukces przedsięwzięcia sprawił, iż trzy miasta: Rzeszów, Lublin i Białystok ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury postanowiły kontynuować projekt pod nazwą Wschód Kultury. To największe przedsięwzięcie tego typu w Polsce, konsolidujące działania trzech miast w spójny projekt, który łączy założenie – współpraca kulturalna na wielu płaszczyznach pomiędzy twórczymi środowiskami polskimi oraz krajów Partnerstwa Wschodniego.

Wschód Kultury/Inny wymiar
Od 28 do 31 sierpnia 2014 roku
Białystok

Dodaj komentarz