Adolf Hitler. Reportaż biograficzny

26 września w wydawnictwie Albatros ukaże się Hitler. Reportaż biograficzny autorstwa Johna Tolanda.

John Toland „Hitler. Reportaż biograficzny” – okładka (źródło: materiały prasowe)

John Toland „Hitler. Reportaż biograficzny” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Monografia Johna Tolanda jest jedną z czterech fundamentalnych biografii Hitlera − obok dzieł Alana Bullocka, Joachima Festa i Iana Kershawa − poświęconych tej złowrogiej postaci i, choć wydana po raz pierwszy prawie 40 lat temu, jako jedyna nie była do tej pory tłumaczona na język polski.

John Toland ogranicza się do prostej narracji, unikając subiektywnych ocen i pozwalając, by czytelnik sam wyciągnął wnioski. Mamy tu do czynienia z żywą historią – książką historyczną w formie udramatyzowanego opowiadania, poruszającą wyobraźnię odbiorcy, łączącą mistrzowski warsztat historyka i kunszt prawdziwego pisarza. Autor wykorzystał w pracy nad biografią liczne materiały źródłowe, dotarł do świadków tamtych wydarzeń – dzięki temu, że książka powstała w latach siedemdziesiątych, Toland mógł porozmawiać z autentycznymi, żywymi świadkami historycznych wydarzeń. Zbierając materiały, autor przeprowadził ponad dwieście pięćdziesiąt wywiadów z osobami, które pozostawały w bliskich relacjach z Hitlerem i doskonale go znały − od tych, które towarzyszyły mu w okresie walki o władzę po te, które trwały u jego boku, gdy III Rzesza chyliła się ku upadkowi. Odbył rozmowy z adiutantami Hitlera (Puttkamerem, Belowem, Engelem, Günschem, Wünschem i Schulzem), jego sekretarkami (Traudl Junge i Gerdą Christian), szoferem (Kempką), pilotem (Baurem), osobistymi lekarzami (Giesingiem i Hasselbachem), ulubionymi żołnierzami (Skorzenym i Rudelem), najwyżej cenionymi architektami (Speerem i Gieslerem), pierwszym zagranicznym sekretarzem prasowym (Hanfstaenglem), dowódcami wojskowymi (Mansteinem, Milchem, Dönitzem, Manteufflem i Warlimontem) oraz kobietami, które podziwiał (Leni Riefenstahl, profesor Troost i Helene Hanfstaengl).

Toland wykorzystał również nowe dokumenty, raporty i badania, które rzucają światło na zagadkową postać Hitlera: dossier amerykańskiego kontrwywiadu wojskowego (m.in. treść przesłuchania siostry Hitlera, Pauli), niepublikowane dokumenty znajdujące się w Amerykańskim Archiwum Narodowym (m.in. tajny raport psychiatryczny na temat zdrowia Hitlera z 1918 roku), niepublikowane dokumenty z Brytyjskich Archiwów Rządowych, korespondencję Göringa z Negrellim z lat 1924–1925, odsłaniającą związki łączące nazistów z faszystami, tajne mowy Himmlera, niepublikowane wcześniej dzienniki, notatki i wspomnienia (m.in. odkrywcze wspomnienia Traudl Junge, najmłodszej sekretarki Hitlera).

W tej obszernie udokumentowanej, opartej na wieloletnich badaniach książce John Toland pomaga zrozumieć fenomen Adolfa Hitlera jako człowieka, jednocześnie wyznaczając nowe standardy biografiom postaci historycznych.

John Toland jest laureatem Nagrody Pulitzera. Przyniosła mu ją w 1971 roku książka The Rising Sun − pierwsza praca historyczną poświęcona dziejom wojny na Pacyfiku napisana bardziej z perspektywy japońskiej niż amerykańskiej.

John Toland Hitler. Reportaż biograficzny
Premiera: 26 września 2014 roku
Wydawnictwo Albatros

Dodaj komentarz