• 2014-08-22

Gdynia Dzieciom po raz kolejny

Kolejna edycja programu Gdynia Dzieciom, odbywająca się w ramach 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni, potrwa od 15 do 20 września. Tym razem dominować będą filmy z Dalekiego Wschodu.

„Zielony parasol”, reż. Nasser Refaie (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Zielony parasol”, reż. Nasser Refaie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od wielu lat integralną częścią Festiwalu Filmowego w Gdyni jest Gdynia Dzieciom. Ta najmniej znana dorosłym widzom sekcja jest jednocześnie jedną z najpopularniejszych – w rekordowych latach filmy dla młodej widowni oglądało w Gdyni 8–9 tysięcy osób.

W tym roku Festiwal Filmowy w Gdyni zaprezentuje szeroki program polskich filmów z ostatnich lat. Będzie można zobaczyć m.in. fabularnego Gabriela w reżyserii Mikołaja Haremskiego, laureata nagród na międzynarodowych festiwalach filmów dziecięcych. Swoje produkcje – nowe i sprzed kilku lat – pokażą najważniejsi producenci filmów animowanych. Studio Miniatur Filmowych zaprezentuje filmy z serii Mami Fatale i Hip-Hip & Hurra, a Se-Ma-For Produkcja Filmowa – nowe odcinki słynnego już serialu Parauszek i przyjaciele. Warto podkreślić, że serie te znajdują się obecnie w regularnej dystrybucji telewizyjnej.

Ciekawą propozycję przygotował najstarszy polski producent – Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej: są to pilotażowe odcinki Kuby i Śruby oraz Kocidrapki. Najmłodsi widzowie zobaczą kilka odcinków nowego, ekologicznego i edukacyjnego serialu Przedszkolaki Piotra Furmankiewicza i Magdaleny Gałysz. Prawdziwą gratką dla wielbicieli polskiej szkoły animacji są dwa filmy Leszka Gałysza, który na ekranie ożywił sztukę swoich mistrzów – Antoniego Boratyńskiego (Szalony zegar) oraz Józefa Wilkonia (autor opracowania plastycznego filmu Rybak na dnie morza).

Mali widzowie obejrzą także filmy z serii Baśnie i bajki polskie, produkowanego od wielu lat przez poznańskie TV Studio Filmów Animowanych. Do Gdyni pojadą także artystyczne adaptacje polskich legend i podań: Kozucha Kłamczucha, Czarne Licho i Dar skarbnika, Szewc Kopytko i Kaczor Kwak, Złota jabłoń. Natomiast Studio Animacji Filmowej SOL-ANIMA przygotowało dla widzów trailer Bolek i Lolek. Kosmiczna Przygoda, czyli zapowiedź najnowszych przygód najpopularniejszych polskich bohaterów kreskówek w animacji 3D.

Przegląd Gdynia Dzieciom zainaugurowany zostanie premierą zrekonstruowanego cyfrowo jednego z najważniejszych filmów młodzieżowych w historii polskiej kinematografii, jakim był Szatan z VII klasy w reżyserii Marii Kaniewskiej.

W programie klasyki polskiego kina młodzieżowego zobaczymy takie tytuły, jak: Pierścień i róża Jerzego Gruzy, Cudowne dziecko Waldemara Dzikiego, Odlotowe wakacje Marka Piestraka, a także słynny film Kolorowe pończochy Janusza Nasfetera, bohatera sekcji Klasycy mniej znani.

Tradycją sekcji dziecięcej i młodzieżowej na Festiwalu jest konfrontacja rodzimego kina z najlepszymi tytułami kinematografii światowej z ostatnich kilku lub kilkunastu lat. W tym roku będą to filmy z Dalekiego Wschodu – indyjskie, irańskie oraz chińskie. Kino chińskie reprezentuje Mój koń Avatar (Chiny, reż. Hou Keming, Liu Shen), dwa tytuły przybliżające Indie to: Harun Arun (reż. Vinod Ganatra) oraz Lukka Chuppi – Gra w chowanego (reż. Vinod Ganatra). O Iranie natomiast opowiadają filmy: Syn Marii (reż. Hamid Jebelli) i Zielony parasol (reż. Nasser Refaie).

Gdynia Dzieciom to niemal państwo w państwie, drugi festiwal w ramach tego, o którym myślą dorośli odbiorcy, ilekroć mowa o filmowej Gdyni. Tymczasem pokazy i wydarzenia specjalne poświęcone najmłodszym widzom są rokrocznie odwiedzane przez tysiące przyszłych kinomanów i (w co nie wątpię) twórców kina. Ogromnie się cieszę, że ta tradycja jest kontynuowana i sekcja jest coraz to bogatsza – podkreśla przewrotnie Michał Oleszczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Gdynia Dzieciom to najbardziej rozbudowana przestrzennie sekcja Festiwalu. Widzowie mogą obejrzeć filmy także w Lęborku, Elblągu, Cieplewie i Wejherowie. W Gdyni natomiast sekcja dziecięca odbywać się będzie w kinie Helios, które w ten sposób rozpoczyna współpracę z Festiwalem.

Gdynia Dzieciom
Program w ramach 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni
Od 15 do 20 września 2014 roku
Kino Helios, ul. Kazimierza Górskiego 2
Gdynia

Dodaj komentarz