• 2014-08-21

Zbliżenia Magdaleny Piekorz i Wojciecha Kuczoka

24 października w polskich kinach pojawią się Zbliżenia – nowy film autorstwa Magdaleny Piekorz i Wojciecha Kuczoka, twórców Pręg. W rolach głównych zobaczymy Ewę Wiśniewską, Joannę Orleańską, Łukasza Simlata, Jacka Braciaka i Andrzeja Seweryna.

„Zbliżenia”, reż. Magdalena Piekorz (źródło: materiały prasowe)

„Zbliżenia”, reż. Magdalena Piekorz (źródło: materiały prasowe)

Po sześciu latach przerwy Piekorz i Kuczok ponownie zasiedli do pracy. W przeciwieństwie do poprzednich obrazów nad tekstem scenariusza pracowali wspólnie. Tak powstały Zbliżenia. Po wnikliwej i bolesnej analizie trudnej relacji ojciec–syn w Pręgach, Magdalena Piekorz postanowiła przyjrzeć się toksycznemu związkowi matki i córki. Zbliżenia opowiadają o kobiecie w dorosłym związku, która nie potrafi poradzić sobie z obezwładniającą zależnością od własnej rodzicielki.

Marta (Joanna Orleańska) ma 37 lat. Bez przerwy odzywający się sygnał telefonu: Martusiu, odbierz, tu mama! nie pozwala jej czuć się swobodnie nawet w najbardziej intymnych chwilach. Lata, które spędziła z matką (Ewa Wiśniewska) pod jednym dachem i ich bliska relacja sprawiają, że kobieta nie potrafi rozpocząć życia na własny rachunek. Mimo że prawie każda wizyta u mamy kończy się awanturą, Marta wciąż do niej wraca. Kobiety nie potrafią bez siebie żyć, dłuższa rozłąka jest dla nich cierpieniem. Tej sytuacji próbuje sprostać Jacek, który chce stworzyć z Martą prawdziwy dom…

To film o bliskości i jej konsekwencjach. O tym, że im bliżej siebie jesteśmy, tym bardziej potrafimy się ranić. Chcieliśmy opowiedzieć o codziennym zmaganiu się ludzi, którzy się kochają. Wierzę, że w filmie można się przejrzeć jak w lustrze i mam nadzieję, że Zbliżenia dadzą widzom taką możliwość – mówi Magdalena Piekorz, reżyserka.

Zbliżenia
Reżyseria: Magdalena Piekorz
Scenariusz: Wojciech Kuczok, Magdalena Piekorz
Obsada: Joanna Orleańska, Ewa Wiśniewska, Łukasz Simlat, Jacek Braciak, Władysław Kowalski, Andrzej Seweryn
Premiera: 28 listopada 2014 roku
Produkcja: Studio Filmowe TOR
Dystrybutor: Kino Świat

Dodaj komentarz