Leslie Epstein – Król żydowski | Czytanie performatywne powieści

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi dołącza do obchodów 70. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. W ramach wydarzeń towarzyszących 23 sierpnia odbędzie się czytanie performatywne powieści Leslie Epsteina Król żydowski w adaptacji i reżyserii Zdzisława Jaskuły.

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi – logo (źródło: materiały prasowe)

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi – logo (źródło: materiały prasowe)

Król żydowski amerykańskiego pisarza Lesliego Epsteina należy do kanonu literatury holokaustu, w zaskakująco świeży, sugestywny i piękny sposób ukazując moralne oraz psychologiczne aspekty tamtego czasu. To nie tylko groteskowa i dowcipna, ale też głęboka i poruszająca opowieść o polskim getcie. Nie mówi o konkretnym mieście, podobnie jak nie jest postacią historyczną główny bohater powieści I.C. Trumpelman, mimo że wiele szczegółów zdaje się umiejscawiać wydarzenia w Łodzi, a postać Trumpelmana chwilami do złudzenia przypomina Prezesa – Mordechaja Chaima Rumkowskiego, który przewodniczył łódzkiemu judenratowi. Czytanie w Teatrze Nowym skupia się na jednym epizodzie – sporządzaniu przez judenrat listy Żydów na wywózkę z getta. W tragikomiczny sposób splatają się tu różne racje i postawy, objawiają sprzeczne uczucia, nadzieje i marzenia ludzi stojących w obliczu zniewolenia i nieuchronnej zagłady.

Wykonanie: Magda Kaszewska, Kamila Salwerowicz, Wojciech Bartoszek, Michał Bieliński, Wojciech Droszczyński, Łukasz Gosławski, Gracjan Kielar, Michał Kruk, Adam Kupaj, Konrad Michalak, Krzysztof Pyziak, Piotr Seweryński, Bartosz Turzyński, Jerzy Krasuń, Wojciech Oleksiewicz, Sławomir Sulej.

Leslie Epstein Król żydowski – czytanie performatywne
23 sierpnia 2014 roku, godz. 20.00
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

Dodaj komentarz