• 2014-08-21

17. Wrocławski Festiwal Gitarowy Gitara+

21 września rozpocznie się 17. Wrocławski Festiwal Gitarowy Gitara+. W tym roku na Festiwalu we Wrocławiu wystąpią światowe gwiazdy gitary: Jesse Cook, Tommy Emmanuel i Amadeus Guitar Duo, ale muzycznych wrażeń będzie więcej.

Carles Benavent (źródło: materiały prasowe organizatora)

Carles Benavent (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wrocławski Festiwal Gitarowy, który w tym roku obejmie 7 koncertów w terminie od 21 września do 7 grudnia, to wydarzenie o randze międzynarodowej. W ciągu 16 lat brali w nim udział cenieni gitarzyści i muzycy z całego świata, między innymi: Paco de Lucía, John McLaughlin, Al di Meola, Aniello Desiderio, Marek Napiórkowski, Anna Maria Jopek, Aleksandra Kurzak, Wojtek Pilichowski, Krzesimir Dębski, Ana Vidović i kilkuset innych muzyków. Festiwal nie skupia się wyłącznie na muzyce stricte gitarowej, ale przedstawia również inspirujące połączenia brzmienia gitary z najróżniejszymi instrumentami, a także z innymi sztukami, jak np. taniec czy film (stąd nazwa Gitara+).

W tym roku największe gwiazdy Gitary+ pojawią się na rozpoczęciu i zakończeniu Festiwalu. Już 21 września na scenie Centrum Sztuki Impart wystąpi Jesse Cook – odkrywca nowych brzmień muzyki świata oraz najlepszy współczesny gitarzysta new flamenco.

Natomiast 7 grudnia, podczas finałowego koncertu we Wrocławskim Centrum Kongresowym, zagra niezrównany mistrz fingerstyle’u – Tommy Emmanuel. Pozostałe koncerty będą mieć miejsce na przełomie września i października w Centrum Kultury Agora. 27 września usłyszymy dwóch doskonałych gitarzystów flamenco – Carlesa Benaventa i Carlosa Piñanę, którzy wraz z hiszpańskim perkusistą Miguelem Orengo i polską tancerką flamenco Agatą Teodorczyk zagrają koncert w hołdzie dla zmarłego w tym roku Paco de Lucíi. Tydzień później, 3 października, wystąpi jeden z najsłynniejszych klasycznych duetów gitarowych na świecie – Amadeus Guitar Duo.

Klasycznie będzie też 4 października, kiedy na Scenie Młodych zaprezentują się najlepsi uczniowie szkół muzycznych z pogranicza polsko-czesko-niemieckiego oraz gdy wieczorem przed widzami Festiwalu wystąpi włoski gitarzysta – Antonio Fruscella. Na zakończenie tego gitarowego weekendu publiczność czeka jeszcze prawdziwa brazylijska fiesta. Polska wokalistka Magda Navarrete i brazylijski gitarzysta Leo Vilhena oraz członkowie zespołu Café Brasil odegrają spektakl muzyczny, w którym wymieszają południowe style – od bossanovy przez foro i sambę aż do flamenco.

Jesse Cook – jego muzyka zaliczana jest do nurtu new flamenco, który łączy w sobie elementy jazzu, muzyki latynoamerykańskiej, flamenco oraz world music. Obecnie Kanadyjczyk ma już na swoim koncie 10 albumów, z których cztery zyskały status złotej płyty (TempestGravityVertigoNomad), a jeden – platynowej (Free Fall). W swojej karierze artysta niejednokrotnie występował też z największymi legendami jazzu i bluesa, takimi jak: B.B. King, Ray Charles, Diana Krall oraz kultową irlandzką grupą folkową The Chieftains. W 2009 roku magazyn Acoustic Guitar uznał Cooka drugim na świecie (zaraz po nieżyjącym już Paco de Lucíi) najlepszym gitarzystą flamenco.

Amadeus Guitar Duo – Kanadyjka Dale Kavanagh i Niemiec Thomas Kirchhoff tworzą jeden z najwybitniejszych klasycznych duetów gitarowych światowej sławy. Duet od lat otrzymuje niezwykle entuzjastyczne recenzje w Europie, Azji oraz Północnej, Środkowej i Południowej Ameryce. Zarówno krytycy, jak i publiczność doceniają wyrazisty temperament, ogromną wrażliwość i kreatywność AGD. Artyści uchodzą też za specjalistów w dziedzinie koncertów gitary z orkiestrą. We Wrocławiu AGD wykona utwory kompozytorów z różnych epok – od G. P. Telemanna do Jaime M. Zenamona.

Jesse Cook (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jesse Cook (źródło: materiały prasowe organizatora)

Antonio – gitarzysta, który ukończył Konserwatorium Muzyczne w Campobasso we Włoszech. Następnie doskonalił grę na gitarze klasycznej w Konserwatorium Aubervilliers-La Courneuve w Paryżu pod kierunkiem Alberto Ponce. W trakcie swojej edukacji muzycznej Antonio Fruscella uczestniczył również w kursach prowadzonych przez najwybitniejszych europejskich gitarzystów, takich jak: D. Russell, O. Ghiglia, L. Zea, G. Listes, A. Valente. Antonio Fruscella ma już na swoim koncie występy na festiwalach i koncertach międzynarodowych w Europie, Ameryce Środkowej i na Bliskim Wschodzie.

Tommy Emmanuel – gitarzysta ten nigdy nie odebrał formalnej edukacji muzycznej, ale całe życie uczył się grać ze słuchu. Już jako siedmiolatek Tommy zachwycił się nagraniem Cheta Atkinsa i postanowił poświęcić się technice fingrestyle. Od tamtej pory minęło ponad 50 lat i obecnie Tommy Emmanuel ma już na swoim koncie ponad 20 albumów i 2 nominacje do nagrody Grammy. W 2008 roku artysta został okrzyknięty najlepszym gitarzystą akustycznym przez magazyn Guitar Player, a w 2010 roku otrzymał Order Australii, czyli prestiżowe odznaczenie państwowe przyznawane za wkład w rozwój kraju. Natomiast sam Chet Atkins uhonorował Tommiego tytułem Certified Guitar Player, który otrzymało tylko 5 gitarzystów na świecie.

17. Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+
Od 21 września do 7 grudnia 2014 roku
Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe
Wrocław

Dodaj komentarz