• 2014-08-20

Władysław Grabski na wystawie w NBP

Do 5 września można zwiedzać wystawę Władysław Grabski, Bank Polski SA i stabilizacja ekonomiczna kraju. Wystawa dostępna jest w Warszawie w Oddziale Okręgowym NBP.

„Władysław Grabski, Bank Polski SA i stabilizacja ekonomiczna kraju”, wystawa (źródło: materiały prasowe)

„Władysław Grabski, Bank Polski SA i stabilizacja ekonomiczna kraju”, wystawa (źródło: materiały prasowe)

Odzyskanie długo wyczekiwanej niepodległości wiązało się z trudami przemian, pracą nad tworzeniem podstaw polskiej państwowości i gospodarki. Sylwetkę jednej z najważniejszych postaci tego okresu – Władysława Grabskiego – i jego walkę o stabilizację ekonomiczną kraju prezentuje najnowsza wystawa Narodowego Banku Polskiego.

Jaką walutą płacilibyśmy, gdyby nie reforma walutowa Władysława Grabskiego? Możliwych scenariuszy było kilka, jednakże misji wyprowadzenia Polski z kryzysu podjął się właśnie Grabski. Proces kształtowania nowego państwa i gospodarki przebiegał w bardzo trudnych okolicznościach. Światowy kryzys gospodarczy i wszechobecna inflacja stawiały ogromne wyzwania. Wystawa NBP daje możliwość poznania tych wydarzeń z perspektywy osoby, która była ich częścią. Zgromadzone eksponaty – oryginalne dokumenty z odręcznymi notatkami, wycinki z gazet, zdjęcia z epoki – pozwalają wczuć się w atmosferę i lepiej zrozumieć wydarzenia polityczne i sytuację ekonomiczną kraju w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Wystawa jest dostępna bezpłatnie.

Władysław Grabski, Bank Polski SA i stabilizacja ekonomiczna kraju
Wystawa czynna od 9 maja do 5 września 2014 roku, od godz. 8.00 do godz. 19.00
Oddział Okręgowy NBP przy Placu Powstańców Warszawy 4
Warszawa

Dodaj komentarz