Literackie spacery w towarzystwie gdańskich pisarzy

Jeszcze 26, 28 sierpnia oraz 4 września można wybrać się na literackie spacery po Gdańsku. Zapraszają kolejno: Izabela Żukowska, Stefan Chwin i Artur Nowaczewski.

Literacki spacer z Andrzejem Facem, fot.  Maciej Moskwa (źródło: materiały prasowe)

Literacki spacer z Andrzejem Facem, fot. Maciej Moskwa (źródło: materiały prasowe)

Odbyło się już pięć spacerów: po Głównym Mieście z Andrzejem Mestwinem Facem, Zaspie z Barbarą Piórkowską, Dolnym Wrzeszczu z Katarzyną Bondą, po Żabiance z Tadeuszem Dąbrowskim oraz po Mieście z Góry (Gradowej) z Mieczysławem Abramowiczem.

Cieszę, się że tak dużo osób jest zainteresowanych poznaniem Gdańska z perspektywy literatury i pisarzy związanych z miastem. Frekwencja na spacerach jest naprawdę wysoka: przychodzi minimum 50 osób – komentuje Piotr Mielcarek, koordynator spacerów literackich.

Spacery literackie po Gdańsku zainspirowane są książką Petera Oliwera Loewa Gdańsk. Przewodnik literacki, która zabiera czytelnika w podróż po mieście i związanej z nim literaturze.

Jeszcze troje autorów zabierze chętnych na bezpłatne, literackie spacery. 26 sierpnia Izabela Żukowska zaprasza na wędrówkę śladami komisarza Franza Thiedtke, który w sierpniu 1939 rozwiązywał zagadkę morderstwa młodej kobiety w (wtedy) Glettkau, teraz – Jelitkowie. Wirtualny spacer po Oliwie ze Stefanem Chwinem odbędzie się 28 sierpnia w sali teatralnej za Domem Zarazy. Pisarz spróbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Oliwa jest tak ważną dzielnicą w jego powieściach. 4 września Artur Nowaczewski – pisarz i podróżnik – odkryje przed uczestnikami spotkania zakamarki Górnego Wrzeszcza: okolic ul. Topolowej, Podleśnej czy Partyzantów i spróbuje zarazić urokiem powolnego zwiedzania i przechadzania się bez celu niczym flâneur.

Cykl ośmiu spacerów zakończy w sobotę 6 września literacka gra miejska dla detektywów małych i dużych. Zadaniem uczestników i uczestniczek zabawy będzie pomoc Detektywowi Literce w odkryciu tajemniczej rzeczy, która potrzebna jest do uratowania literatury z opresji. Udział w grze jest bezpłatny, a wszyscy detektywi, którzy pomogą w rozwiązaniu zagadki, wezmą udział w losowaniu nagród. Start między godziną 11.00 a 12.00 z Instytutu Kultury Miejskiej. Zakończenie i losowanie upominków od godz. 14.00.

Terminy wydarzeń od 26 sierpnia do 6 września

26 sierpnia, godz. 18.00 – Izabela Żukowska, Śladami komisarza Franza Thiedtke
Start: ul. Okopowa 9, przed wejściem do do budynku dawnego prezydium policji (obecnie delegatura ABW)

28 sierpnia, godz. 18.00 – Stefan Chwin, Dlaczego Oliwa (spacer wirtualny – pokaz slajdów z komentarzem pisarza)
Miejsce: ul. Stary Rynek Oliwski 15, sala teatralna za Domem Zarazy

4 września, godz. 18.00 – Artur Nowaczewski, Z poetą i podróżnikiem przez Wrzeszcz
Start: ul. Topolowa 7, przed wejściem do III LO w Gdańsku

6 września, godz. 11.00 – Literacka gra miejska dla detektywów małych i dużych
Start: siedziba Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk.

Literackie spacery z pisarzami
Od 26 sierpnia do 6 września 2014 roku
Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk

Dodaj komentarz