Henryk Rodakowski – malarz arcydzieł

Wystawę Henryk Rodakowski – malarz arcydzieł, przygotowaną w 120. rocznicę śmierci artysty, będzie można oglądać od 1 września do 5 października w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

Henryk Rodakowski „Chłopka międląca len”, 1859 (źródło: materiały prasowe)

Henryk Rodakowski „Chłopka międląca len”, 1859 (źródło: materiały prasowe)

Henryk Rodakowski (1823–1894), malarz arcydzieł, jeden z największych polskich twórców XIX wieku, mistrzostwo i uznanie publiczności osiągnął w dziedzinie portretu. Te niezwykłe wizerunki, które do dzisiaj wzbudzają zachwyt, cechuje prostota, naturalność, uchwycenie podobieństwa i perfekcyjne wykonanie. Rodakowski jest także pierwszym polskim malarzem, który odniósł spektakularny sukces w Paryżu, ówczesnej stolicy sztuki kultury.

Pochodził w zamożnej rodziny lwowskiego adwokata, Pawła Rodakowskiego, dlatego też zgodnie z wolą ojca podjął w 1841 roku studia prawnicze w Wiedniu. Równolegle rozwijał wcześnie ujawnione zainteresowania artystyczne, uczęszczając do prywatnej pracowni Josepha Danhausera.

Po wyjeździe do Paryża w 1846 roku wstąpił do atelier Léona Cognieta, malarza cieszącego się uznaniem polskiej emigracji. Artysta wszedł także w krąg emigracyjnego środowiska skupionego wokół Hôtel Lambert; poznał Norwida i Lenartowicza, zaprzyjaźnił się z Juliuszem Kossakiem, zetknął się z Arturem Grottgerem. W 1850 roku zamieszkał na krótko we Lwowie, gdzie miał własną pracownię malarską. Wielokrotnie zmieniał miejsce pobytu, podróżując po Europie. W 1893 przeprowadził się do Krakowa. Po śmierci Jana Matejki został w 1894 wybrany dyrektorem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i przewodniczącym Komitetu Muzeum Narodowego; tuż przed nagłą śmiercią objął stanowisko dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych

Rodakowski prezentował swoje prace głównie na Salonach paryskich, gdzie odniósł spektakularny sukces. Wielką sławę przyniosły mu wspaniałe portrety. Za Portret Generała Dembińskiego otrzymał w 1852 roku złoty medal, a namalowany przez niego w 1853 roku Portret matki spotkał się z zachwytem publiczności i uznaniem krytyków. Za swoją twórczość otrzymał wiele prestiżowych nagród. Na paryskiej wystawie światowej w 1855 roku został wyróżniony złotym medalem; w 1861 roku przyznano mu Legię Honorową, a w 1872 roku Order Króla Leopolda. W 1873 został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Franciszka Józefa.

Swoje obrazy eksponował na Powszechnej Wystawie Sztuki w Wiedniu (1873), w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych (1875), na Wystawie Światowej w Paryżu (1878), Pierwszej Ogólnej Wystawie Sztuki Polskiej w Krakowie (1887) oraz Powszechnej Wystawie Krajowej we Lwowie (1894). W 1873 we Lwowie odbył się pierwszy indywidualny pokaz jego prac. Podsumowanie twórczości artysty przyniosła monograficzna wystawa zorganizowana w Muzeum Narodowym w Krakowie w 1994.

Wystawa Henryk Rodakowski – malarz arcydzieł przygotowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli w 120. rocznicę śmierci artysty prezentuje prace – obrazy olejne, akwarele i rysunki – znakomicie ilustrujące jego twórczość, zarówno arcydzieła sztuki portretowej, jak i warsztat, nieliczne krajobrazy oraz sceny rodzajowe. Wyjątkowym dziełem na wystawie jest odkryty niedawno i po raz pierwszy publicznie eksponowany piękny Portret dziewczyny z wachlarzem pochodzący z kolekcji prywatnej.

Prace Rodakowskiego pokazywane są bardzo rzadko, gdyż stanowią ważny element stałych narodowych ekspozycji, dlatego też wystawa w Stalowej Woli stwarza wyjątkową możliwość obcowania z dziełami na najwyższym europejskim poziomie.

Na stalowowolskiej wystawie eksponowane będą dzieła z wielu polskich muzeów oraz kolekcji prywatnych.

Henryk Rodakowski – malarz arcydzieł
Kurator wystawy: Anna Król
Od 1 września do 5 października 2014 roku
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

1 komentarz do artykułu “Henryk Rodakowski – malarz arcydzieł”

  1. Kate

    Polecam stronę ze sztuką z całego świata :)
    http://fineartamerica.com/art/photographs/abstract/all

Dodaj komentarz