• 2014-08-20

Festiwal Chopiniana prezentuje ballady Chopina

Od 5 września w Płocku odbywać się będzie 12. edycja Festiwalu Chopiniana. Wybitni muzycy z Polski i całej Europy zaprezentują przed płocką publicznością chopinowskie ballady umieszczone w kontekście dzieł, którymi były inspirowane lub które stały się potem inspiracją dla innych twórców. Usłyszymy także fragmenty wielkiej poezji w interpretacji znanych polskich aktorów.

Plakat 12 dni Fryderyka Chopina „Chopiniana”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat 12 dni Fryderyka Chopina „Chopiniana”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Chopiniana już na stałe wpisała się w kalendarz kulturalnych imprez Płocka. W tegorocznej edycji, która odbędzie się w Opactwie Pobenedyktyńskim podczas dwóch weekendów od 5 do 13 września, publiczność zostanie zabrana w tajemniczy i romantyczny świat ballady – wyjątkowego oryginalnego gatunku muzycznego, pełnego niesamowitości, grozy, a także humoru, którego twórcą w formie instrumentalnej był właśnie Fryderyk Chopin.

Pojawią się również kompozycje które stanowiły inspirację dla Chopina, jak też te, które powstałe pod wpływem twórczości polskiego romantyka noszą na sobie jego piętno.

Ballada jako forma literacka obecna była w kulturze już od czasów średniowiecza, dlatego wykonaniom dzieł

Festiwal otworzy koncert szwajcarskiego zespołu La Morra. W kolejnych dniach wystąpią wokaliści: Elwira Janasik, Marcin Wortmann i Michał Dembiński oraz pianiści: Mischa Kozłowski,Łukasz Krupiński i Jolanta Pawlik.

Oprócz czterech ballad Fryderyka Chopina usłyszymy dzieła m.in.: Marii Szymanowskiej, Juliusza Zarębskiego, Stanisława Moniuszki, Ferenca Liszta, Johannesa Brahmsa czy Roberta Schumanna.

Muzyce towarzyszyć będzie poezja Adama Mickiewicza, François Villona, Johanna Wolfganga Goethego oraz Heinreicha Heinego w interpretacji polskich aktorów: Jarosława Boberka, Edyty Olszówki, Grzegorza Damięckiego, Krzysztofa Wakulińskiego, Mariusza Bonaszewskiego i Doroty Pomykały.

12. Dni Fryderyka Chopina Chopiniana
5, 6, 7, 12, 13 września 2014 r.
Opactwo Pobenedyktyńskie, ul. Tumska 3a
Płock

Dodaj komentarz