• 2014-08-19

Emigracja polska w Londynie od czasów wojny po rok 1990

Londyn – stolica Polski. Emigracja polska 1940–1990 to tytuł wystawy czasowej przygotowanej przez Muzeum Historii Polski, którą będzie można oglądać od 26 września do 30 listopada w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Ekspozycja będzie pierwszą wystawą, która w kompleksowy sposób przybliży historię emigracji londyńskiej oraz Rządu RP w Londynie w okresie od 1940 do 1990 roku.

„Londyn – stolica Polski. Emigracja polska 1940–1990” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Londyn – stolica Polski. Emigracja polska 1940–1990” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Wielka Brytania stała się miejscem zamieszkania i działalności największej społeczności polskich emigrantów politycznych podczas i po II wojnie światowej. W dużej mierze byli to żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, pracownicy rozmaitych agend rządowych i ich rodziny. Polskie władze na uchodźstwie funkcjonowały w Londynie przez pięć dekad, chociaż od 1945 roku nie były uznane ani przez Wielką Brytanię, ani przez większość państw świata. Na tę tkankę nałożyły się kolejne fale emigracji, łącznie z emigracją pomarcową i solidarnościową. To dzięki nim Londyn stał się zarówno ważnym miejscem polskiej pamięci, jak i żywym ośrodkiem współczesnego polskiego życia.

Polacy improwizując, adaptując się do nowych warunków życia na Wyspach, tworząc nową przestrzeń Polski, jednocześnie bez ustanku marzyli o wolnym i niepodległym Państwie Polskim, tęsknili do niego i o nie zabiegali. Zależy nam nie tylko na oddaniu zasług, ale również na pokazaniu żywych postaci, zadaniu pytań o doświadczenia, które były udziałem dwóch generacji londyńskich Polaków: trwanie przy zasadach i rozmaite praktyczne wyzwania związane z kontaktem z krajem i rodzinami, adaptacja, asymilacja i pielęgnowanie własnej tożsamości – mówi Roberto Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

Wystawa Londyn – stolica Polski będzie złożona z przestrzeni-miejsc, w których będzie można poznać życie codzienne, pracę, rozrywki Polaków na obczyźnie. Zwiedzający zobaczą m.in. gabinet Prezydenta RP na uchodźstwie, oryginalne meble ze słynnej redakcji Wiadomości prowadzonych przez Mieczysława Grydzewskiego, pracownię plastyczną i galerię malarza Marka Żuławskiego. Korzystając z XIX-wiecznej prasy tyglowej Stanisława Gliwy, będzie można pobrać lekcję artystycznego drukarstwa.

Lubiący prawdziwe wyzwania będą mogli dołączyć do manifestacji politycznej w 1956 roku, zaś entuzjaści życia towarzyskiego – zobaczyć gen. Andersa grającego w karty, poznać Miss Polonia 1955 roku oraz obejrzeć występ posiadaczki najdłuższych nóg Polskiego Londynu – Lody Halamy. Fani historii codzienności dowiedzą się także, jak trudne były początki emigracji w latach 40. i 50., natomiast zainteresowani polityką zobaczą, jak Londyńczycy oceniali rzeczywistość w Polsce w latach 60., 70. i po stanie wojennym.

Ekspozycja będzie czynna codziennie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66, sala wystawowa na parterze) w dniach od 26 września do 30 listopada w godzinach od 10 do 18.

Scenariusz wystawy: Jakub Lubelski, Maria Drozd, Karolina Żłobecka
Kuratorzy: Monika Matwiejczuk, Krzysztof Niewiadomski, Łukasz Kubacki, Jakub Lubelski
Konsultacja naukowa: prof. Rafał Habielski
Projekt plastyczny: Natalia Horak
Materiały wideo: Szymon Szyndlar

Londyn – stolica Polski. Emigracja polska 1940–1990
Od 26 września do 30 listopada 2014 roku
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego

Dodaj komentarz