Tu spał Yossarin – Joseph Heller we wspomnieniach córki

Biografia Josepha Hellera pt. Tu spał Yossarian ukaże się 19 września nakładem Wydawnictwa Albatros. Jej autorką jest córka pisarza, Erica Heller.

Erica Heller „Tu spał Yossarin” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Erica Heller „Tu spał Yossarin” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Joseph Heller, niedościgniony wzór dla pisarzy i publicystów, był człowiekiem bardzo trudnym. Nie sprawdził się zwłaszcza jako ojciec rodziny – tak pisze w niedawno opublikowanej książce jego córka, Erica Heller.

Ramę kompozycyjną wspomnień stanowią kolejne mieszkania zajmowane przez pisarza i jego rodzinę w Apthorp, jednym z najsławniejszych i najstarszych apartamentowców w Nowym Jorku – budynku o barwnej historii, od początku swojego istnienia przyciągającym osoby znane i utalentowane, takie jak George Balanchine, Al Pacino czy Nora Ephron. Relacjonując kolejne przeprowadzki Hellerów, Erica opowiada o małżeństwie swoich rodziców, ich burzliwym rozwodzie po przeszło trzydziestu latach pożycia, ekscesach ojca – człowieka o specyficznym poczuciu humoru, wymagającego i szorstkiego – a także o swoich niełatwych stosunkach z nim. Wszystko to na tle nowojorskiego życia kulturalnego i obyczajowego drugiej połowy XX wieku. Autorka w swoją relację wplata czasami zabawne, czasami wzruszające anegdoty i mądre refleksje o życiu, dostrzegając prawdziwie hellerowskie absurdy w różnych sytuacjach. Na końcu Erica Heller wyznaje, że nigdy nie przeczytała Paragrafu 22, najsłynniejszego dzieła swojego sławnego ojca.

Erica Heller Tu spał Yossarian
Premiera: 19 września 2014 roku
Wydawnictwo Albatros

Dodaj komentarz