• 2014-08-19

52 dni z życia Warszawy – aplikacja mobilna E-kartka 1939

W 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej Dom Spotkań z Historią wspólnie z Fundacją Warszawa1939.pl przygotował bezpłatną aplikację mobilną na smartfony E-kartka 1939. Można ją pobierać od 15 sierpnia.

Aplikacja mobilna „E-kartka 1939”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aplikacja mobilna „E-kartka 1939”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aplikacja E-kartka 1939 to przewodnik po Warszawie i multimedialne kalendarium historyczne, które obejmuje 52 dni z życia stolicy: między 15 sierpnia 1939 r. – ostatnią polską defiladą wojskową – a niemiecką defiladą zwycięstwa 5 października 1939 r.

Jak żyło się warszawiakom w przededniu wojny i w oblężonym mieście dowiemy się, śledząc ich losy dzień po dniu. Od 15 sierpnia do 5 października użytkownicy aplikacji otrzymywać będą codziennie e-kartkę z kalendarza – krótką informację o tym, co i gdzie wydarzyło się w Warszawie 75 lat temu, zilustrowaną zdjęciem archiwalnym, wraz z lokalizacją zdarzenia na mapie z roku 1939 i współczesnej mapie Google.

Dzięki funkcji nawigacji użytkownicy mogą dotrzeć do prezentowanych miejsc, zrobić zdjęcie i włączyć je do aplikacji, tworząc własną galerię fotograficzną. Korzystając z zakładki dodatkowych multimediów, można mieć stały dostęp do materiałów audio i wideo.

Staraliśmy się dotrzeć do materiałów mało znanych. Zdjęcia pochodzą z kolekcji prywatnych, udostępnionych przez Fundację Warszawa1939.pl, Narodowe Archiwum Cyfrowe, archiwum magazynu LIVE i kolekcji kolorowych zdjęć amerykańskiego fotoreportera Juliena Bryana. Na stronie internetowej wydarzenia znajdą się ponadto nagrania audio i wideo, m.in. relacje świadków i zdjęcia z Archiwum Historii Mówionej DSH i Ośrodka KARTA, niemieckie materiały propagandowe, fragmenty filmów fabularnych, oryginalne przemówienia radiowe, przedruki z gazet i wiele innych. Część materiałów jest dostępna na wolnej licencji, co umożliwia ich swobodne wykorzystywanie nie tylko w edukacji

– mówi Agnieszka Tomasińska z Domu Spotkań z Historią, koordynatorka projektu.

Aplikacja zawiera teksty źródłowe pochodzące z pamiętników i prasy, archiwalne i współczesne mapy, unikatowe zdjęcia oraz materiały audio i wideo, które pozwalają zrekonstruować życie mieszkańców stolicy: przygotowania do wojny, heroiczną walkę cywilów o przetrwanie w oblężonym mieście – bombardowania, brak wody i pożywienia, działania zbrojne, wkroczenie wojsk niemieckich i kapitulację Warszawy.

Aplikacja mobilna „E-kartka 1939” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aplikacja mobilna „E-kartka 1939” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aplikacja przygotowana na systemy Android oraz iOS można bezpłatnie pobrać od 15 sierpnia 2014 r. ze sklepów Google Play i AppStore pod nazwą E-kartka 1939.

E-kartka 1939
Aplikacja mobilna
Do pobrania od 15 sierpnia 2014 roku

Dodaj komentarz