Nowe Kino Elektronik ozdobi mural

Na remontowanym budynku legendarnego Kina Elektronik powstaje właśnie mural inspirowany scenami z klasycznych filmów I poł. XX w. Praca zaprojektowana przez Grupę Ad Manum uświetni 10-lecie Warszawskiej Szkoły Filmowej, którego celebrację zaplanowano na październik.

Przedstawienie filmu „Przeminęło z wiatrem” na Kinie Elektronik, (źródło: materiały prasowe Warszawskiej Szkoły Filmowej)

Przedstawienie filmu „Przeminęło z wiatrem” na Kinie Elektronik, (źródło: materiały prasowe Warszawskiej Szkoły Filmowej)

Kadry z Przeminęło z wiatrem, Pancernika Potiomkina, Obywatela Kane’a czy Nosferatu – symfonia grozy to tylko niektóre z obrazów, które ozdobią ściany nowego Kina Elektronik. Mural, który powstaje właśnie przy Warszawskiej Szkole Filmowej pomyślany został jako celebracja klasycznych produkcji. Zestawienie najbardziej rozpoznawalnych scen filmowych oraz twarzy legend wielkiego ekranu takich jak Clark Gable, Vivien Leigh czy Charlie Chaplin z intensywnymi barwami i geometrycznymi kształtami to efekt inspiracji malarstwem abstrakcyjnym z tegoż okresu.

Olbrzymia praca graficzna (aż 750 metrów kwadratowych) stanie się symbolem nowego rozdziału w historii kina, które największą popularnością cieszyło się w latach 70-tych i 80-tych i dla wielu warszawiaków pozostaje ikonicznym miejscem na kulturalnej mapie stolicy.

Fundacja Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy Laterna Magica zdecydowała się odnowić Kino Elektronik i uczynić z niego przestrzeń, w której wszyscy widzowie spragnieni zarówno klasycznego, jak i współczesnego, ambitnego kina będą mogli poszerzać swoje horyzonty filmowe. Kino stanie się także jednym z niezbędnych narzędzi edukacji studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej i Filmowego Studium Policealnego oraz uczniów przynależnego do kompleksu Liceum Filmowego. W ofercie kina znajdą się pokazy społeczne, dyskusje oraz spotkania z najciekawszymi twórcami polskiej i zagranicznej kinematografii.

Prace nad estetyką elewacji Kina Elektronik trwają od końca lipca. Mural zostanie zrealizowany przed ukończeniem gruntownego remontu i modernizacji Kina Elektronik, którego uroczyste otwarcie w październiku uświetni 10-lecie Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Mural na Kinie Elektronik
Autorzy: Grupa Ad Manum (Anna Koźbiel, Adam Walas)
Otwarcie kina: październik 2014 r.

Dodaj komentarz