Serce Robotnika napędza praca

Od 23 sierpnia do 14 września w bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark potrwa autorski projekt Rafała Urbackiego, Serce Robotnika napędza praca.

„Serce Robotnika napędza praca” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Serce Robotnika napędza praca” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kopalnia Rozbark, miejsce pracy wielu górników, dziś miejsce spotkań miłośników tańca i koneserów sztuki. Zestawienie historii z teraźniejszością, pracy górników z pracą artysty. Projekt opiera się na rozmowach z byłymi pracownikami Kopalni, które zapisane w formie materiału wideo, staną się wideo-blogiem dostępnym w Internecie (stanie się przestrzenią dyskusji na temat zebranych materiałów i perspektyw dla dzielnicy).

Serce Robotnika napędza praca to dwuetapowe przedsięwzięcie, realizowane w weekendy, w terminie od 23 sierpnia do 14 września. W ramach pierwszego etapu wyemitowany zostanie film Sól ziemi czarnej K. Kutza, który częściowo powstał w przestrzeni Cechowni Kopalni Rozbark. Mieszkańcy dzielnicy zaproszeni zostaną do wspólnego sadzenia kwiatów wokół Cechowni, wypieku tradycyjnych ciast etc. Również dla nich zorganizowany zostanie piknik. Ponadto mieszkańcy dzielnicy będą mogli podzielić się swoimi wspomnieniami podczas Giełdy wymiany historii. Zebrane w ramach giełdy pamiątki stworzą unikatową wystawę.

Drugim etapem projektu będzie performens ruchowy połączony z prezentacją materiału video. W spektaklu weźmie udział 5-6 tancerzy. Muzyka będzie realizowana na żywo, z udziałem górniczej orkiestry dętej. Materiał (zebrany podczas pierwszego etapu) stworzy model anatomiczny ciała pracującego na Śląsku. Spektakl będzie alternatywną historią dzielnicy, ukazującą miejsce przed katastrofą restrukturyzacyjną, a także po niej. Będzie próbą negocjacji, poszukiwań nowych kierunków rozwoju i godzenia się ze współczesnością.

Serce Robotnika napędza praca, projekt Rafała Urbackiego
Od 23 sierpnia do 14 września 2014 roku
Teatr Tańca i Ruchu Rozbark
Bytom

Dodaj komentarz