2. Festiwal Kultury Żydowskiej Zbliżenia

W dniach od 11 do 14 września w Gdańsku będzie odbywała się druga edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Zbliżenia.

2. Festiwal Kultury Żydowskiej „Zbliżenia” – plakat (źródło: materiały prasowe)

2. Festiwal Kultury Żydowskiej „Zbliżenia” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Wydarzenie jest skierowane do osób, które kultura żydowska fascynuje i do tych, którzy jeszcze jej nie znają. Festiwal przybliża podstawowe fakty, odkopuje zapomniane tradycje, odkrywa trendy, za główny cel stawiając sobie pokonywanie barier i zbliżanie odmiennych kultur. W tym roku formuła festiwalu rozrosła się o dodatkowe wydarzenia. W programie m.in. wykłady i spotkania, warsztaty, koncerty, spektakle teatralne, pokazy filmów. Zbliżenia stanowią okazję poznania wyjątkowych osobowości zajmujących się kulturą żydowską:

  • Rabin Stas Wojciechowicz – rabin reformowany, pierwszy rabin progresywny Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, związany z tzw. postępowym judaizmem, objaśni podstawowe zasady judaizmu.
  • Marek Suchar – dr psychologii i autor książek o Jerozolimie. Zabierze uczestników na wyprawę po największym izraelskim mieście, poprowadzi w miejsca rzadko odwiedzane przez turystów, opowie o swych fascynujących spotkaniach i rozmowach z mieszkańcami, odpowie na pytania tych, którzy planują w przyszłości samodzielnie zwiedzać Święte Miasto.

Melomani także znajdą coś dla siebie. W programie festiwalu w Klubie Żak znajdą się aż trzy koncerty, w tym Muzyka do zaginionego filmu jidysz – koncert inspirowany żydowską legendą o nieuchronności ludzkiego losu, mistycznym przeznaczeniu i konieczności wypełnienia przysiąg składanych w obliczu niebios. Podczas koncertu będzie można usłyszeć zarówno dźwiękowe eksperymenty, jak i tradycyjne pieśni śpiewane w języku jidisz.

Po zeszłorocznym sukcesie filmu W cieniu wielkiej synagogi reżyser Andrzej Dudziński przygotował kolejne dwie premiery. Jedną z nich jest dokument Żadnego prawa nie złamałem o wzruszającej historii zakazanej miłości Marty Koss i Maksa Stroma. Film o pokonywaniu strachu i własnych słabości w imię ratowania wartości najwyższej, życia drugiego człowieka. Produkcja filmu została dofinansowana ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.

2. Festiwal Kultury Żydowskiej Zbliżenia
Od 11 do 14 września 2014 roku
Gdańsk

Dodaj komentarz