• 2014-08-16

Polska fotografia na nowojorskim festiwalu Photoville

Kacper Kowalski, Rafał Milach i Adam Pańczuk będą reprezentować polską fotografię podczas największego w Ameryce Północnej festiwalu fotografii – Photoville. Wystawę trzech artystów dopełni pokaz slajdów szóstki pozostałych fotografów: Bownika, Brykczyńskiego, Barta Pogody, Orłowskiej, Zbierskiego i Kuby Dąbrowskiego. Impreza potrwa od 18 do 28 września w Nowym Jorku.

„Photopoland” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Photopoland” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Photoville – nowojorski festiwal fotografii – odwiedziło w zeszłym roku 58 tys. widzów. W programie znalazło się 40 wystaw, 8 instalacji, 26 paneli dyskusyjnych i spotkań autorskich oraz 7 nocnych pokazów slajdów zakończonych koncertami. W tym roku organizatorzy spodziewają się 80 tys. widzów na 22 kilometrach kwadratowych Brooklyn Bridge Park. Założycielem fesitwalu jest Sam Barzilay, były dyrektor New York Photo Festival. Wśród jury konkursu fotograficznego – części festiwalu – zasiadali m.in. Gary Knight z VII Agency, Rebecca Willson z Saatchi Gallery, fotoedytorzy The New York Times, The Guardian, Time Magazine czy kuratorzy takich instytucji jak Muzeum Sztuki Współczesnej w Sao Paulo. Festiwal potrwa od 18 do 28 września i odbędzie się, jak co roku, w miasteczku kontenerowym.

Rafał Milach zaprezentuje In The Car With R – zapis podróży po Islandii. Projekt jest efektem współpracy z pisarzem Huldarem Breiðfjörðem. Autor towarzyszył Milachowi podczas objazdu wyspy autostradą nr1; każdy Islandczyk pokonuje ją przynajmniej raz w życiu.

Adam Pańczuk zaprezentuje nagradzane na całym świecie (m.in. Best Photography Book in the 71st PoYI) Karczeby. Karczeby to trudne do wyrwania korzenie drzewa, to też określenie na niektórych mieszkańców Podlasia i Polesia. W ujęciu Adama Pańczuka Karczeby to seria zaskakujących, mocnych portretów – opowieść o związku człowieka z jego regionem i ziemią.

Kacper Kowalski, prócz Efektów ubocznych, zaprezentuje najnowszą fotografię konceptualną z projektu Waving, którego początek sięga nagrodzonej na World Press Photo serii zdjęć o polskiej plaży. Wystawa ta wyjdzie poza ramy klasycznej prezentacji prac i będzie zaproszeniem widowni do interakcji.

Wszyscy autorzy będą na miejscu i spotkają się z odwiedzającymi festiwal. W drugi dzień imprezy wezmą udział w spotkaniach autorskich. Wtedy też odbędzie się pokaz slajdów Polish Photography. Udział artystów w festiwalu odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Photopoland na Photoville
Od 18 do 28 września 2014 roku
Nowy Jork

Dodaj komentarz