Antoni Starczewski. Artysta i uniwersum

12 września Fundacja 9/11 Art Space w Poznaniu zaprasza na wernisaż wystawy, Antoni Starczewski. Artysta i uniwersum.

„Antoni Starczewski. Artysta i Uniwersum” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Antoni Starczewski. Artysta i Uniwersum” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Monograficzna wystawa przygotowana przez Fundację 9/11 Art Space i towarzysząca jej publikacja autorstwa Sebastiana Dudzika mają za zadanie prezentację oraz popularyzację twórczości wybitnego polskiego artysty – Antoniego Starczewskiego. Bezpośrednim przyczynkiem do przypomnienia sylwetki twórcy jest 90-ta rocznica jego urodzin. Istotnym aspektem ekspozycji i publikacji jest ukazanie interdyscyplinarności działań i szerokiego spektrum gatunków oraz technik, jakimi posługiwał się artysta.

Antoni Starczewski tworzył przede wszystkim reliefy, rzeźby, grafiki i tkaniny; jedną z ulubionych technik twórcy to goffrage. Na ekspozycji przygotowanej przez Fundację 9/11 Art Space znajdą się wczesne prace ceramiczne – talerze i płaskorzeźby owalne i wrzecionowate, naznaczone doświadczeniem polskiego informelu i malarstwa materii, oraz wczesne prace ekspresyjne wykonane tuszem.

Ponadto na wystawie pojawią się grafiki z charakterystycznymi elementami uszeregowanymi w ciągach, prace wykonane w technice goffrage’u, w których pojawiają się znaki alfabetyczne, przybierające różne kształty i stopnie nachylenia, oraz inne poddane muzycznemu rytmowi znaki wypukłe bądź wklęsłe, które pod wpływem padającego na nie światła poddają się dynamicznym efektom optycznym. Nie zabraknie również innych realizacji ceramicznych, w tym tych wykonanych z porcelany oraz instalacji z drewna czy tkaniny ozdobione znakami, które niczym hieroglify tworzą układy pionowe i poziome.

Istotnym aspektem wystawy będzie ukazanie współzależności w twórczości Antoniego Starczewskiego między pewnymi elementami graficznymi a ich odpowiednikami w muzyce, zwrócenie uwagi na syntezę sztuk.

Antoni Starczewski. Artysta i uniwersum
Wernisaż wystawy: 12 września 2014 roku
Miejsce wernisażu: Galeria Piekary w Poznaniu
Fundacja 9/11 Art Space
Poznań

Dodaj komentarz