• 2014-08-14

Panufnik powraca w 100-lecie swoich narodzin

Od 6. do 7. września Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na szereg wydarzeń związanych z setną rocznicą urodzin Andrzeja Panufnika.

„Powrót Panufnika. 100-lecie urodzin kompozytora”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Powrót Panufnika. 100-lecie urodzin kompozytora”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 2014 r. miłośnicy muzyki na całym świecie celebrują 100. rocznicę urodzin Andrzeja Panufnika – polskiego emigranta i jednego z czołowych kompozytorów. Za sprawą koncertu symfonicznego pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka, koncertu kameralnego, projekcji filmowych, wykładów i warsztatów dla osób w każdym wieku, Gdynia we wrześniu rozbrzmi muzyką najwyższych lotów.

W 1954 r. Andrzej Panufnik (1914–1991) uciekł z komunistycznej Polski do Wielkiej Brytanii, gdzie pozostał już do końca życia. Wybitny kompozytor i dyrygent, nazywany klasykiem XX wieku, mimo międzynarodowej sławy i odznaczenia tytułem szlacheckim sir w Polsce jest postacią mało znaną. Emigracja była dla Andrzeja Panufnika ucieczką ku artystycznej i osobistej wolności, jednak reakcją ówczesnych władz na opuszczenie kraju było umieszczenie nazwiska i muzyki kompozytora na indeksie cenzury. Efektem zakazu – obowiązującego do 1977 r. – było niemal całkowite wymazanie twórcy z pamięci polskich słuchaczy.

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na spotkanie z bogatą, klasyczną w nowoczesny sposób muzyką Andrzeja Panufnika zarówno melomanów, jaki i osoby, dla których będzie to pierwszy kontakt z dziełami kompozytora. Koncert kameralny, który wykona młody zespół NeoQuartet, z towarzyszeniem wizualizacji multimedialnych, oferuje wzbogaconą formę odbioru muzyki poważnej.

Atrakcją dla szerokiej publiczności będzie koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka z towarzyszeniem skrzypaczki Patrycji Piekutowskiej.

Wykłady i spotkania przybliżą sylwetkę artysty, jego bogate życie i sukcesy artystyczne. Wydarzenie uświetni swoją obecnością lady Camilla Panufnik, żona kompozytora. Obrazu dopełnią pokazy filmów biograficznych, w tym dokument Tata zza żelaznej kurtyny, którego bohaterem jest syn dyrygenta. Dla najmłodszych melomanów przygotowano rodzinne warsztaty muzyczne, podczas których będą mogli samodzielnie spróbować swoich sił na polu muzyki współczesnej.

Program wydarzenia Powrót Panufnika. 100-lecie urodzin kompozytora:

6 września, sobota

  • 12.00–14.00 – warsztaty muzyczne: Rodzinne komponowanie, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni, Sala D
  • 16.00 – pokazy filmowe: Andrzej Panufnik z Londynu i z WarszawyPowrót Andrzeja Panufnika
  • 17.00 – Tata zza żelaznej kurtyny, po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem; Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni, Sala Kinowa
  • 19.00 – koncert kameralny: NeoQuartet, Oskar Zamek-Gliszczyński: Andrzej Panufnik – Kwartety smyczkowe, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni, Sala Audytoryjna

7 września, niedziela

  • 12.3014.00 – koncert rodzinny: Muzyka Panufnika dla dzieciaków z rodzinamiPomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni, Sala D
  • 15.00 – spotkania: Andrzej Panufnik i jego widzenie muzyki, dr Katarzyna Szymańska-Stułka, InfoBox
  • 17.00  promocja Autobiografii Panufnika z udziałem Camilli Panufnik, foyer Teatru Muzycznego
  • 16.00  gra miejska: Powrót Panufnika, start przy InfoBoxie
  • 19.00 – koncert symfoniczny: Jerzy Maksymiuk, Patrycja Piekutowska, Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Andrzej Panufnik – Muzyka jesieni, Polonia, Kołysanka, Koncert skrzypcowyTeatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Duża Scena

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Na koncert i warsztaty obowiązują bezpłatne wejściówki

Powrót Panufnika. 100-lecie urodzin kompozytora
Od 6 do 7 września 2014 roku
Muzeum Emigracji w Gdyni

Dodaj komentarz