Błądzić jest rzeczą, czyli prezentacje i dyskusje o dizajnie w Stacji Mercedes

26 sierpnia o godz. 19.00 w Stacji Mercedes na warszawskim Powiślu, odbędzie się premiera katalogu Błądzić jest rzeczą. Z tej okazji o twórczym potencjale błędów w projektach architektonicznych dyskutować będą: Dorota Kuć – architektka ze studia Mood Works i Aneta Nytko-Święcicka z YETI – współtworzące wystawę pt. Błądzić jest rzeczą, Agata Nowotny z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Aleksandra Stępnikowska, ekspertka z Centrum Architektury.

„Błądzić jest rzeczą”, okładka katalogu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Błądzić jest rzeczą”, okładka katalogu (źródło: materiały prasowe organizatora)

W procesie twórczym błąd może być momentem przełomu. Może stymulować innowacje i wytyczać nowe drogi, albo przynieść nieoczekiwany sukces. Pojęcie błędu umożliwia przypatrzenie się myśleniu projektowemu i dynamice tworzenia z nowej, często zaskakującej perspektywy. Katalog wystawy Błądzić jest rzeczą, zainicjowanej przez BWA Tarnów, otwiera dyskusję o błędzie w dizajnie na nowe wątki dzięki tekstom takich ekspertów jak Marek Krajewski, Agata Nowotny, czy Olaf Szewczyk piszący o błądzeniu w grach komputerowych i Katarzyna Miller, przypatrująca się kategorii błędu w naszej codzienności.

Debata towarzysząca premierze katalogu w Stacji Mercedes skoncentruje się na zagadnieniu błędu w architekturze. Punktem wyjścia do rozmowy będzie pokaz fragmentów filmu pt. Koolhaas Houselife. Dokument ten, w reżyserii Ila Bêka i Louise Lemoîne, opowiada o błędach i wyzwaniach w projektowaniu budynków. Na jego przykładzie warto szerzej przyjrzeć się realizacjom architektonicznym pod kątem ścierających się w procesie projektowym priorytetów i możliwości twórczego eksperymentowania. Eksperci dyskutować będą o tym, jak proces twórczy, z jego wyzwaniami, ślepymi uliczkami, sukcesami i porażkami, przekłada się na ostateczny kształt architektonicznych realizacji. I jak projektować bez błędów.

Katalog towarzyszący wystawie Błądzić jest rzeczą
Redakcja: Anna Theiss
Teksty: Sylwia Kawalerowicz, Marek Krajewski, Katarzyna Miller, New Roman, Agata Nowotny, Aneta Nytko-Święcicka / Yeti, Olaf Szewczyk
Oprawa graficzna: Magdalena Burdzyńska

Błądzić jest rzeczą, czyli prezentacje i dyskusje o dizajnie 
26 sierpnia 2014 r., godz. 19.00
Stacja Mercedes
Warszawa

Dodaj komentarz