• 2014-08-13

Sokołowsko Festiwal – wyjątkowe wydarzenie w wyjątkowym miejscu

W dniach 5–7 września w Sokołowisku, niepozornej dolnośląskiej miejscowości, odbędzie się Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski 2014. Jest to jedno z największych w Polsce wydarzeń poświęconych Krzysztofowi Kieślowskiemu.

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski 2012, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski 2012, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sokołowisko jest małą miejscowością położoną na południowo-zachodnim krańcu Polski – od granicy czeskiej dzielą go zaledwie trzy kilometry, a od niemieckiej pięćdziesiąt. To wyjątkowe miejsce, w którym, w którym, w połowie XIX wieku, powstało pierwsze na świecie uzdrowisko przeciwgruźlicze założone przez doktora Brehmera.

Wojna przerwała dotychczasową dobrą passę tego miejsca. Z kompleksu zakładów sanatoryjnych Sokołowska działające pozostało tylko jedno. W latach pięćdziesiątych budynek Sanatorium Brehmera, zwany Grunwaldem, przestał być wykorzystywany i zaczął popadać w ruinę. Pożar, który miał miejsce w 2005 roku, dokończył dzieła zniszczenia.

Pięć lat temu pojawili się tutaj Bożenna Biskupska, Zygmunt Rytka i Zuzanna Fogtt z Fundacji In Situ, która zakupiła ruiny i teren po byłym sanatorium. Pasjonaci Biskupska, Rytka i Fogtt postanowili zamienić sanatorium Brehmera w Międzynarodowe Laboratorium Kultury i wszelkie ich wysiłki idą w tym kierunku. I to zadziwiająco skutecznie, gdyż sanatorium coraz bardziej podnosi się z ruin.

Jednym z większych wydarzeń jest Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski, którego czwarta już edycja odbędzie się we wrześniu tego roku. To właśnie tu w Sokołowsku, gdzie reżyser spędził część dzieciństwa, w związku z tym, że jego ojciec przez lata leczył się w sokołowskim uzdrowisku, powstaje Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.

Sokołowsko zachwyca wszystkich – mówi Bożenna Biskupska, artystka na stałe mieszkająca i pracująca w Sokołowsku – Wiele lat z Zygmuntem Rytką, pracowaliśmy w centrum Polski, w stolicy, realizując nasze projekty artystyczne, mając dużą grupę znajomych i przyjaciół. W pewnym momencie zaczęliśmy szukać miejsca, w którym mogłyby się dziać interesujące rzeczy, przyszłościowe, poszukujące i inspirujące w wielu dziedzinach sztuki. Po dwuletnich poszukiwaniach trafiliśmy do Sokołowska, które zniewala swoim urokiem i my temu urokowi od razu ulegliśmy. Wokół kompleksu sanatoryjnego, rozpościera się przepiękny park, wyjątkowe okazy starodrzewia, bardzo ciekawe okazy starych, dwustuletnich drzew. Właściwie całe Sokołowsko jest praktycznie pogrążone w zieleni. W tej chwili, po odbudowie wieży, odzyskujemy taras widokowy, z którego można zobaczyć, jak wspaniałe góry są wokół nas, jaka wspaniała otacza nas panorama i dokąd można udać się na pieszą wycieczkę. Zapraszam wszystkich do obserwowania tego, co dzieje się w Sokołowsku i tego co dzieje się w sztuce w Sokołowsku. Zapraszam też do korzystania z całego bogactwa propozycji, które są wokół nas.

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski 2014 odbędzie się w dniach 5-7 września. Festiwal ma na celu pokazanie, że twórczość jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów, jak również jego dokumentalna wrażliwość, nadal stanowią punkt odniesienia dla wielu współczesnych, tak polskich jak i zagranicznych twórców filmowych.

Hommage à Kieślowski, który odbywa się pod patronatem honorowym żony reżysera Pani Marii Kieślowskiej, to interdyscyplinarne wydarzenie, łączące w sobie formułę przeglądu filmowego, warsztatów twórczych, panelu dyskusyjnego, spektakli, wystaw i koncertów.

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski 2014
5–7 września 2014 r.
Sokołowisko

Dodaj komentarz