Norbert Nolte o podróżach po mapie nieba

Od 19 sierpnia do 28 września na fasadzie Domu Norymberskiego w Krakowie można będzie zobaczyć instalację Norberta Nolte pt. Podróż.

Norbert Nolte „Podróż” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Norbert Nolte „Podróż” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Instalacja norymberskiego artysty podejmująca bardzo aktualny o tej porze roku temat, jakim jest podróż, składa się z trzech elementów, które bez wątpienia nawiązują do podejmowanych przez każdego wypraw, zarówno realnych, jak i odbywanych w wyobraźni. W tych ostatnich bardzo często pomocne są mapy. To na nich kreślimy linie wyznaczające planowane trasy albo zaznaczamy przebyte już odcinki drogi. Norbert Nolte też sięga po mapy, jednak nie po kartograficzne odwzorowania nieznanych mórz i lądów, tylko po wizerunki nieba, na których widzimy konstelacje gwiazd i planet. Obraz nieba jest tutaj, podobnie jak w odległych czasach, swoistym kompasem, który prowadzi wędrowca do celu. Wizerunki te łączy lina, przypominająca wspomniane wyżej wytyczanie trasy z jej stacjami, przystankami, przerwami czy zmianami kursów. Patrząc na niebo, możemy wyobrazić sobie, czy podróżnika piekło słońce, smagał wiatr, czy stawiał czoło burzy; możemy sprawdzić, czy znajdował się nad morzem, na szczycie góry czy też w dolinach. To geologiczne ukształtowanie terenu może także przekładać się na stan ducha wojażera w momencie rozpoczynania podróży, przechodzenia przez jej kulminacyjne etapy, w czasie powrotu. Z dwunastoma odwzorowaniami nieboskłonu korespondują dwie łodzie, których filigranowe szkielety symbolizują ruch i nawiązują do środka transportu od zawsze kojarzonego z przemieszczaniem się, przenoszeniem z miejsca na miejsce, odkrywaniem nieznanego czy wreszcie opuszczaniem tego świata. Pozbawione zewnętrznej powłoki konstrukcje, które swoim kształtem przypominają kartograficzną siatkę, to zaproszenie do podróży bez ograniczeń, bez zbędnego balastu, pozbawionej z przymusu, konwencji, codziennych trosk i obowiązków, podróży, o jakiej marzy każdy, a tylko nieliczni mają odwagę się w nią udać.

Norbert Nolte urodził się w 1952 roku w Bochum, studiował germanistykę i sztuki wizualne w Kassel. Mieszka i pracuje w Norymberdze.

Norbert Nolte | Podróż
Wernisaż: 19 sierpnia 2014 roku, godz. 18.00
Od 19 sierpnia do 28 września 2014 roku
Dom Norymberski w Krakowie

Dodaj komentarz